/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Wodorozcieńczalny olej do drewna

Kurt Obermeier GmbH&Co.KG

Autor: Artur Baturo
Źródło: Kurt Obermeier GmbH&Co.KG
Data: 2007-03-08


Oprócz standardowego zabezpieczenia wyrobów metodą impregnacji ciśnieniowej, coraz większe zainteresowanie odbiorców ze względu na atrakcyjny wygląd budzi zabezpieczanie powierzchni drewna przy pomocy środków impregnacyjno-dekoracyjnych.
Najnowocześniejszy z nich i jednocześnie najłatwiejszy w stosowaniu w praktyce to wodorozcieńczalny olej do drewna.

Hydrofobizacja powierzchni<br>za pomocą Koralan&reg; Holzöl.<br>fot. Kurt ObermeierHydrofobizacja powierzchni<br>za pomocą Koralan&reg; Holzöl.<br>fot. Kurt Obermeier

Współcześnie drewno znajduje szerokie zastosowanie w praktyce pełniąc zarówno funkcje konstrukcyjne jak i czysto dekoracyjne. W obu przypadkach zastosowania drewna należy zwrócić na szczególna uwagę na prawidłowe zabezpieczenie przed ewentualna degradacją, powodowaną zarówno przed czynniki biologiczne i fizyczne. Środki impregnacyjno-dekoracyjne powinny oferować oprócz wystarczającego zabezpieczenia drewna przed grzybami również dobrą ochronę przed czynnikami fizycznymi niszczącymi powierzchnię drewna. Drewno narażone jest na działanie wielu czynników atmosferycznych, takich jak promieniowanie słoneczne, opady atmosferyczne, deszcz, śnieg, zmienna wilgotność powietrza, itp., które powodują m.in. zmianę koloru drewna (szarzenie), pękanie czy powierzchowny rozkład drewna.

Tradycyjny olej
Olejowanie jest jedną z najstarszych metod traktowania powierzchni drewna i umożliwia jego ochronę w sposób naturalny. Również jeszcze dzisiaj bardzo powszechnie stosowany jest w tym segmencie produktów olej lniany. Oleje lniane oprócz niezaprzeczalnych atutów posiadają niestety również wiele wad. Stosowane przy nanoszeniu szmatki, nasycone olejem są silnie samozapalne, bardzo długi czas schnięcia, tworzenie warstw złuszczających się w trakcie użytkowania, problem z emisją lotnych rozpuszczalników (dyrektywa VOC) to tylko niektóre z nich.

Olej wodorozcieńczalny
Dlatego też firma Kurt Obermeier opracowała całkowicie innowacyjny produkt: Koralan® Holzöl - wodorozcieńczalny olej do drewna. Produkt ten zajmuje specjalną pozycję wśród olejów znajdujących się na rynku. Ilość lotnych rozpuszczalników (VOC) zawartych produkcie jest dużo poniżej granicy obowiązującej dopiero od 2010 r. Olej oraz zawarte w nim delikatne woski penetrują głęboko w drewno, umożliwiając hydrofobizację włókien i komórek drzewnych. Pełny efekt hydrofobowy uwidacznia się po 2 – 3 tygodniach. Najłatwiej go zaobserwować podczas padającego deszczu.

Głęboka penetracja i trwałość
Doskonałe właściwości penetracyjne oleju sprawiają, że na powierzchni drewna nie powstaje gruba warstwa zamykająca pory drewna. Dzięki temu drewno może bez problemów dopasowywać swoją wilgotność do otoczenia a jednocześnie powierzchnia w trakcie użytkowania nie łuszczy się. Zaolejowane drewno ma przyjemną, dzięki woskom jedwabiście gładką powierzchnię. Mimo, że mamy do czynienia z produktem wodorozcieńczalnym, efekt tzw. podnoszenia włókien praktycznie nie występuje. Przy dwukrotnym nanoszeniu nie jest konieczne wykonywanie jakże pracochłonnego międzyszlifowania. Czas schnięcia jest wystarczająco krótki a jednocześnie elementy malowane olejem nie mają tendencji do sklejania się przy sztaplowaniu. Jest to bardzo ważna cecha, przede wszystkim przy produkcji przemysłowej na szeroka skalę.

Jedną z najważniejszych cech Koralan® Holzöl jest jego odporność na warunki atmosferyczne oraz trwałość koloru w trakcie użytkowania. Koralan® Holzöl występuję zarówno w wersji nie zawierającej żadnych dodatków biocydowych jak i w wersji Spezial oferującej dodatkowo ochronę drewna przed grzybami niszczącymi drewno oraz przed grzybami powodującymi siniznę.

Aplikacja
Koralan można nanosić metodami przemysłowymi, takimi jak zanurzanie, polewanie wielostrumieniowe (Flow coating), czy na automacie malarskim, jak też zwykłem domowym sposobem jakim jest malowanie pędzlem. W przypadku malowania drewnianej architektury ogrodowej takiej jak płoty deskowe, lamelowe, kwietniki doskonale sprawdza się metoda zanurzeniowa. Na malowanych elementach nie powstają żadne zacieki, olej nie jest wrażliwy na atak bakterii (częsty problem produktów wodorozcieńczalnych) długo pozostających w wannie zanurzeniowej. Te właściwości gwarantują również bezproblemową aplikację metodą Flow-coatingu.

Metody aplikacji przemysłowej przebiegają z reguły w zamkniętych pomieszczeniach. Stosowanie w tym przypadku produktu wodorozcieńczalnego nie powoduje obciążenia powietrza szkodliwymi rozpuszczalnikami a niebezpieczeństwo zapłonu jest zredukowane do zera.

Zastosowanie
Koralan Holzöl jest polecany do wszelkich możliwych zastosowań. Olej ten można stosować przede wszystkim do pierwszego malowania drewna, ale doskonale nadaje się również do odświeżania, renowacji powierzchni drewna po pewnym okresie użytkowania. W taki sposób można pielęgnować meble ogrodowe wykonane z twardych gatunków drewna, nakładając w tym przypadku olej ściereczką, tak jak w przypadku politury meblowej.

Olej doskonale sprawdza się przy zabezpieczaniu drewna gatunków egzotycznych, często stosowanych jako podesty, deski balkonowe czy różnego rodzaju elementy dekoracyjne. Zabezpiecza hydrofobowo, podkreśla rysunek drewna i chroni przed szarzeniem.

Olejem Koralan można malować domki ogrodowe, drewniane wiaty garażowe, wyposażenie placów zabaw. Produkt może być również stosowany na elementy uprzednio impregnowane ciśnieniowo bądź zanurzeniowo przy pomocy soli impregnacyjnych (mające najczęściej zielony kolor).

Koralan® Holzöl został opracowany jako produkt spełniający najwyższe wymagania europejskich norm jakościowych, nawet tych, które będą obowiązywały za kilka lat. Olej jest produkowany w czterech podstawowych wersjach kolorystycznych, istnieje możliwość przygotowania koloru zgodnie z życzeniem klienta.

Kurt Obermeier GmbH&Co.KG to niemiecki producent z ponad 50-letnim doświadczeniem w ochronie drewna. Już od 1948 roku firma dostarcza środki ochrony drewna przeznaczone zarówno dla rzemiosła jak i przemysłu.

Z paletą produktów KORA dostępną na rynku można zapoznać się na stronie www.kora.ochronadrewna.pl

Wodorozcieńczalny olej do drewna (Zdjęcia: 3)

Hydrofobizacja powierzchni<br>za pomocą Koralan&reg; Holzöl.<br>fot. Kurt ObermeierNanoszenie oleju pędzlem<br>fot. Kurt ObermeierKonstrukcja dachu wybiegu<br>dla słoni w kolońskim ZOO<br>pomalowana Koralan&reg; Holzöl<br>fot. Kurt Obermeier

Liczba wyświetleń: 6855


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA