DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Inflacja średnioroczna w 2005 r. poniżej 3 proc.

Autor:
Źródło: onet.pl/PAP, pr/10.01.2005
Data: 2005-01-10


Według ministra finansów Mirosława Gronickiego, inflacja średnioroczna w 2005 roku powinna obniżyć się do poniżej 3 proc. z średniorocznie około 3,5 proc. w 2004 roku, a wzrost PKB wyniesie około 5 proc. wobec 5,6-5,7 proc. w 2004 roku.

"(Minister) potwierdził optymistyczne oczekiwania odnośnie wzrostu gospodarczego, który w minionym roku prawdopodobnie wyniósł 5,6-5,7 proc., zaś w tym roku może wynieść około 5,0 proc. Jednocześnie inflacja powinna ulec obniżeniu z około 3,5 proc. średnio w minionym roku do poniżej 3,0 proc. pod koniec obecnego roku" - napisało Ministerstwo Finansów w komunikacie po spotkaniu Gronickiego z inwestorami zagranicznymi.

Inflacja w listopadzie 2004 roku wyniosła 4,5 proc., a dane za grudzień GUS poda 17 stycznia.

Zdaniem ministra zewnętrzna pozycja płatnicza Polski pozostanie nadal bardzo korzystna, a deficyt na rachunku bieżącym powinien oscylować wokół 2 proc. PKB.

"W 2005 roku przewiduje się nie tylko spadek deficytu budżetowego oraz deficytu sektora finansów publicznych, lecz także spadek relacji potrzeb pożyczkowych netto do PKB. Wzrost relacji długu do PKB będzie umiarkowany, przy czym utrzyma się ona wyraźnie poniżej progu 55 proc. według polskiej, bardziej restrykcyjnej metodologii" - napisało MF.

Gronicki dodał, że planowana operacja wcześniejszego wykupu długu w Klubie Paryskim ma na celu korzystniejsze ukształtowanie struktury zapadalności zadłużenia zagranicznego.

Minister nie wykluczył, że w razie potrzeby przeprowadzenie emisji na rynki zagraniczne mające umożliwić sfinansowanie wykupu długu, planowane na 12-18 miesięcy, może zostać wydłużone.

"Emisje kierowane będą na różne rynki, zaś środki pozyskiwane będą w różnych walutach, tak aby uniknąć zbytniego nasycenia jednego segmentu rynku" - napisano w komunikacie.

Gronicki wykluczył możliwość dodatkowych emisji długu na rynku krajowym w celu finansowania operacji wykupu długu w Klubie Paryskim.

W piątek wiceminister finansów Wiesław Szczuka poinformował, że w tym tygodniu dojdzie do szacowanej na 1-1,5 mld euro emisji 15-letnich euroobligacji, a środki pozyskane w jej wyniku będą w całości przeznaczone na spłatę długu wobec Klubu Paryskiego.

Ministerstwo Finansów poinformowało w środę, że Polska zamierza w 2005 roku dokonać przedterminowej spłaty do 12,3 mld euro, które jest winna wierzycielom należącym do Klubu Paryskiego, refinansując operację w ciągu 12-18 miesięcy emisjami obligacji zagranicznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz