DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Droga pełna zmian

Zakłady Narzędzi Skrawających Ro-Ma

Autor: Iwona Paczuska, opr. JR
Źródło: Zakłady Narzędzi Skrawających Ro-Ma
Data: 2007-02-27


Rozmowa z Maciejem Słupeckim, wiceprezesem firmy Ro-Ma

Maciej Słupecki wiceprezes firmy Ro-MaMaciej Słupecki wiceprezes firmy Ro-MaFot. Ro-Ma

Jest Pan młodym człowiekiem i już od 4 lat - wiceprezesem Spółki Ro-Ma. Jak dochodzi się tak szybko, do tak prestiżowych stanowisk?
Przez lata solidnej pracy. Moja współpraca z firmą trwa od zawsze. Mój ojciec założył ją tuż przed moimi narodzinami. Swoje pierwsze kroki stawiałem więc w Ro-Ma. Już jako nastolatek byłem bardzo zaangażowany w działalność firmy. W miarę możliwości pomagałem tacie w jej prowadzeniu.
W 1994 roku założyłem własną firmę Ro-Ma, którą z czasem przekształciłem w spółkę cywilną. Tata wówczas prowadził własną działalność gospodarczą pod nazwą "Ro-Ma Zakład Narzędzi Skrawających" . Współpracowaliśmy, by następnie, w 2003 roku połączyć nasze siły.

To z tej fuzji powstały Ro-Ma Zakłady Narzędzi Skrawających Sp. z o.o.?
Tak. Od tamtej pory pracujemy wspólnie na jeden wynik finansowy.

Z jakim skutkiem?
Przysłowie, które mówi - co dwie głowy, to nie jedna - w Ro-Ma sprawdza się co do joty. Wciąż jesteśmy nad kreską, przy nieustannym rozwoju firmy. Nasze decyzje okazują się trafne. Oczywiście wszystkie są obarczone ryzykiem, wątpliwościami i często nieprzespanymi nocami. Szczególnie ostatnio...

...Z powodu?
Zdecydowaliśmy się na ogromny projekt inwestycyjny. We wrześniu 2005 roku rozpoczęliśmy budowę nowej siedziby firmy. Właśnie zakończono prace wykończeniowe. Budynek jest ogromny, powierzchnia wynosi 11 000 m2. Aktualna siedziba Ro-Ma ma 1 200 m2. Budowa nowej siedziby połączona jest z realizacją projektu inwestycyjnego obejmującego zakup nowych maszyn do obróbki i produkcji pił. Zakupiliśmy między innymi maszyny do zgrzewania, wyprawiania i ostrzenia pił szerokich tartacznych. Zostały one już uruchomione w nowej siedzibie.

Jest więc stres, są nieprzespane noce, ale są także powody do dumy. Ro- Ma staje się w swojej branży liderem na rynku.
Siedem lat temu zbudowaliśmy siedzibę firmy na ulicy Jutrzenki. Byliśmy wtedy przekonani, że wystarczy nam ona na lata. Jednakże z dnia na dzień robiło się w niej coraz ciaśniej. Mogliśmy rozbudować aktualnie zajmowany budynek, byłoby to jednak tylko działanie zachowawcze. Nas nie interesuje spoczywanie na laurach. Nasz cel to ciągły rozwój, a do tego niezbędny jest nowy, nowoczesny budynek. Kiedy patrzę na budowlę w Siestrzeni, rzeczywiście odczuwam dumę. Przez 32 lata Ro-Ma przeszła długą drogę, pełną zmian. Były chwile lepsze i gorsze, ale udało się.

Jaka więc jest Pana recepta na sukces?
Sukces? Ten prawdziwy dopiero przede mną. (śmiech) Kiedyś wystarczyła ciekawa oferta. Teraz trzeba być lwem na rynku. Konieczny jest ciągły rozwój. Nam udało się dzięki słuchaniu głosu klientów. Wychodziliśmy naprzeciw ich potrzebom. Poszerzaliśmy asortyment, ulepszaliśmy już dostępny. Inwestowaliśmy w urządzenia o najnowszych rozwiązaniach technologicznych. Poszerzyliśmy kadrę o wielu specjalistów - fachowców w swych dziedzinach. Sukces Ro-Ma nie byłby możliwy bez ich udziału.

Jakie są plany firmy na najbliższą przyszłość?
Przeprowadzka do nowej siedziby. Mamy w tym już doświadczenie, więc powinna pójść sprawnie. W planach mamy znaczne poszerzenie asortymentu. W dużym stopniu o piły z modyfikowanym uzębieniem. Dają one możliwość kilkukrotnego wydłużenia czasu pracy pomiędzy kolejnymi ostrzeniami. Nowoczesny sposób kształtowania ostrzy przyczynia się do oszczędności drewna i zwiększa wydajność pracy. Nasze piły są wytwarzane na linii produkcyjnej przewyższającej poziomem technicznym dotychczas użytkowane w kraju. Dzięki zastosowaniu przez nas najnowszych rozwiązań technologicznych wzrośnie konkurencyjność firm eksploatujących nasze narzędzia.

Rozmawiała Iwona Paczuska


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz