DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Drzewo do ścięcia nad Rospudą

Autor:
Źródło:
Data: 2007-02-17


Manifestacje społeczne w obronie Doliny Rospudy odbędą się w niedzielę 18 lutego w kilku największych miastach Polski - zapowiadają przedstawiciele organizacji pozarządowych. "Planowane na niedzielę manifestacje nie mają już w tej chwili jednego organizatora...W obronie Rospudy zrodził się bowiem silny ruch społeczny. Ludzie, którzy do tej pory nie angażowali się w żadne akcje, zaczęli przychodzić do nas pytając, co mogą zrobić, a nawet sami z siebie zaczęli podejmować różne działania na rzecz ochrony tego unikatowego zakątka Ziemi" - powiedziała PAP Agata Zielińska, koordynująca prace wolontariuszy zrzeszonych w Greenpeace Polska<

  Jej zdaniem manifestacje te będą okazją do wyrażenia swojego sprzeciwu wobec bezmyślnych planów zniszczenia unikatowych - w skali europejskiej i światowej - torfowisk Rospudy. Zagrożenie dla dziewiczych terenów doliny stanowi bowiem zaplanowana tu budowa obwodnicy Augustowa.
Zgodę na jej budowę wydał 2 lutego minister środowiska Jan Szyszko. W czwartek 15 lutego inwestor, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, podpisał kontrakt na budowę z wykonawcą - firmą Budimex-Dromex. Po stronie obwodnicy wypowiedział się również premier RP, Jarosław Kaczyński.
Planowanej lokalizacji obwodnicy sprzeciwiają się natomiast organizacje pozarządowe oraz Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski, który decyzję ministra o pozwoleniu na jej budowę zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Również Komisja Europejska zgłosiła swoje zastrzeżenia do inwestycji w liście przesłanym do rządu polskiego 12 grudnia 2006 roku i zagroziła Polsce wysokimi karami, jeśli budowa okaże się być niezgodna z unijnym prawem o ochronie terenów z systemu Natura 2000, do których należą torfowiska Rospudy.

Obwodnica Augustowa i Dolina Rospudy (podstawowe informacje)
 • Mieszkańcy Augustowa: chcemy jak najszybciej mieć obwodnicę.
 • Ekolodzy: największe szanse na szybkie powstanie ma wersja obwodnicy omijająca chronione torfowiska Rospudy.

  Więcej na ten temat >>

 • Lista obrońców tej doliny powiększa się każdego dnia. Na początku lutego pod apelem do ministra środowiska o ochronę tego miejsca podpisała się grupa ludzi kultury. Zawodnicy Lecha Poznań zapowiedzieli już teraz, że 24 lutego na meczu Pucharu Ekstraklasy z Pogonią Szczecin wystąpią z zielonymi opaskami - symbolem protestu przeciw zniszczeniu doliny.
  Jak zapewniła Zielińska, zaplanowane na niedzielę manifestacje będą pokojowe i rozpoczną się o godz. 13.00 pod pomnikiem lub innym symbolem charakterystycznym dla danego miasta. Na razie potwierdzono, że odbędą się w sześciu miastach: w Gdańsku - pod pomnikiem Neptuna, w Warszawie - pod pomnikiem Piłsudskiego koło Belwederu, w Poznaniu - pod Marychem, w Łodzi pod pomnikiem Tuwima, w Szczecinie na Wałach Chrobrego oraz w Krakowie pod pomnikiem Mickiewicza, na Rynku Głównym.
  W trakcie manifestacji aktywiści chcą propagować ideę noszenia zielonych wstążeczek, przedstawić ludziom listę działań oddolnych w obronie Doliny Rospudy, jak również zachęcić ich do organizowania własnych protestów w rodzinnym mieście. Instrukcje potrzebne do tego typu działań można znaleźć na portalu internetowym organizacji pozarządowych
  (www.ngo.pl) .

  PAP Nauka w Polsce, Joanna Morga

  krx

  JR

   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz