DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Drewno i trociny na wagę złota

Autor: oprac. JR
Źródło: Głos Koszaliński
Data: 2007-02-10


Gigantyczne problemy z zaopatrzeniem w drewno ma szczecinecki Kronospan i inne firmy branży drzewnej. Scenariusz powtarza się co roku i z roku na rok może być coraz gorzej.

Stosy drewna, które Kronospan przez całe lato gromadził na terenie dawnej bazy paliwowej przy ulicy Pilskiej, zginęły bez śladu w kilka tygodni. Zapas stopniał w oczach, bo gigantyczna fabryka płyt wiórowych i drewnopochodnych może zużyć dziennie 10 tys. metrów sześc. surowca! - Musimy przerywać i ograniczać produkcję, bo obecnie surowiec płynie do nas wąskim strumykiem w granicach 3-4 tys. metrów - narzeka Krzysztof Aleksandrowicz, dyrektor szczecineckiego Kronospanu. Załamanie rynku w okresie zimowym pojawiło się od niedawna, ale z każdym rokiem coraz trudniej kupić drewno. Powód? - To wina przepisów, które zobowiązują wytwórców energii do produkowanie jej z tzw. źródeł odnawialnych - mówi dyrektor Aleksandrowicz. Zamiast inwestować w nowoczesne i drogie technologie najlepiej sięgnąć po drewno i trociny. W piecach z roku na rok spala się ich coraz więcej, i to nie tylko w wielkich elektrowniach, ale też w domach i miejskich kotłowniach (np. od niedawna w Bornem Sulinowie). Energii odnawialnej musimy produkować więcej i więcej, i w efekcie surowca zaczyna zwyczajnie brakować. Robi się też coraz droższy, bo działa zwykłe prawo podaży i popytu. - Uruchamia to "łańcuszek szczęścia”: my musimy wstrzymywać produkcję i podnosić ceny co odbija się na przemyśle meblarskim, który także ma przestoje i klienci płacą więcej za gotowe meble - dodaje szef Kronospanu.

Surowiec ściąga się więc nawet z Niemiec (np. KPPD, który ma w dawnym województwie 10 tartaków) i innych regionów. Kronospan wszedł m.in. na rynek szczeciński wywołując popłoch wśród producentów węgla drzewnego. Nie da się też ukryć, że cały przemysł drzewno-meblarski przeżywa rozkwit i ma spory, i wciąż rosnący, apetyt na surowiec. Boom na rynku krajowym i zagranicznym sprawia, że fabryki podnoszą moce produkcyjne i naciskają na Lasy Państwowe, aby podniosły limity wyrębów (...)" 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz