DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niemieckie tartaki mają problem z lasami państwowymi

Autor: dja
Źródło: IHB
Data: 2007-02-09


Krótko przed 2. Międzynarodowym Kongresem Tartacznictwa jaki miał miejsce w dniach 5-6 lutego w Ulm (Niemcy) wydawało się, że bezsprzecznie głównym tematem będzie rynek surowca drzewnego w kontekście szkód wywołanych przez huragan Kyrill. Okazało się, że niemieckich tartaczników (stanowiących większość na kongresie) bardziej wzburza polityka jaką w ostatnim czasie prowadzą niemieckie lasy państwowe.

Rzecz dotyczy długoterminowych umów jakie lasy zaczęły podpisywać z dużymi tartakami o zdolnościach przerobu rzędu setek tysięcy m3 rocznie, a w szczególności cen surowca jakie w tych umowach są zawarte oraz ograniczanie podaży surowca.

Burzę sprowokowała umowa jaką Bawarskie Lasy Państwowe podpisały z nowopostałym tartakiem Klausner Holz Bayern należącym do Grupy Klausner. Pomimo dużego popytu na surowiec cena ustalona w umowie jest nawet o 50% niższa niż płacona przez innych odbiorców. Hans-Günther Sturm - przewodniczący Niemieckiego Związku Tartacznictwa i Przemysłu Drzewnego nazwał tę umowę "moralną katastrofą" i "policzkiem" dla branży.

Znaczące różnice w cenie surowca, blokowanie umowami "zasobów" drewna w świetle jego ciągłego niedoboru oraz subwencje jakie otrzymują od państwa "tartaki giganty" stanowią realne zagrożenie dla innych działających na rynku tartaków, które w tak nierównych warunkach konkurencji stają na straconej pozycji.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz