DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Enterprise Investors przejmuje Komfort

Enterprise Investors

Autor:
Źródło: Enterprise Investors
Data: 2007-02-07


Polish Enterprise Fund V (PEF V) i Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), fundusze private equity zarządzane przez Enterprise Investors, podpisały umowę, na podstawie której nabędą, po uzyskaniu zgody UOKiK, 100% sieci sklepów Komfort. Fundusze nabędą Komfort w ramach transakcji wykupu wspomaganego kredytem bankowym. Transakcja zostanie w połowie sfinansowana kredytem udzielonym przez Bank Zachodni WBK.

Komfort jest największą w Polsce siecią sklepów z wykładzinami, dywanami, panelami i podłogami drewnianymi. Firma założona na początku lat 90-tych z siedzibą w Szczecinie prowadzi obecnie sieć 100 sklepów w całej Polsce. W ciągu ostatnich kilku lat Komfort systematycznie umacniał pozycję na rynku i poprawiał rentowność. Sprzedaż Komfortu w 2006 roku wyniosła około 340 milionów złotych, a zysk operacyjny blisko 20 milionów złotych. Komfort jest liderem na swoim rynku w Polsce.

"Produkty Komfortu cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem polskich konsumentów. Firma ma szansę na dalszy szybki" rozwój, który chcemy osiągnąć poprzez zwiększenie liczby sklepów. Wierzymy, że realizacja planu pozwoli na ekspansję firmy nie tylko w Polsce, ale też potencjalnie w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jedną z możliwych dróg wyjścia przez nas z inwestycji jest debiut Komfortu na giełdzie za kilka lat." – powiedziała Agnieszka Kowalska, Partner w Enterprise Investors.

"Jedną z rozważanych przez nas jako dotychczasowych właścicieli Komfortu opcji było wprowadzenie firmy na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Sprzedaż sieci na rzecz Enterprise Investors uznaliśmy za najbardziej optymalne rozwiązanie, które zapewni spółce dalszy szybki rozwój pod okiem doświadczonego właściciela prywatnego." - powiedział Romuald Stachowiak, prezes spółki Komfort Market, dotychczasowego właściciela sieci sklepów Komfort.

Enterprise Investors (www.ei.com.pl) jest największą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej grupą funduszy private equity. Firma działa od 1990 roku. Łączne środki sześciu funduszy utworzonych przez Enterprise Investors to 1,6 miliarda Euro. Fundusze zarządzane przez EI zainwestowały dotąd 0,9 miliarda Euro w 103 przedsiębiorstwa z różnych branż. Fundusze zakończyły inwestycje w 87 spółkach. Przychody z tytułu inwestycji zakończonych wyniosły 1,2 miliarda Euro.

Enterprise Investors ma długoletnie doświadczenie i jest wiodącym inwestorem private equity w polskim sektorze handlowym. EI rozwinął sieci handlowe firm Eldorado (sklepy spożywcze Stokrotka i Groszek) i Apteki Polskie, sfinansował ekspansję salonów W. Kruk i Deni Cler. Jako inwestor w LPP EI współuczestniczył we wprowadzaniu marki Reserved i Cropp do krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Fundusz zarządzany przez EI jest właścicielem 100% firmy Nomi prowadzącej ogólnopolską sieć supermarketów z artykułami do domu i ogrodu. W ciągu ostatnich 2 lat fundusze zarządzane przez EI kupiły sieć sklepów RTV-AGD o nazwie Nay na Słowacji oraz rumuńską sieć supermarketów spożywczych Artima.

Jedną z inwestycji Enterprise Investors jest Gamet Sp. z o. o. - największy polski producent ozdobnych akcesoriów meblowych z siedzibą w Toruniu. W 2005 roku fundusz zarządzany przez Enterprise Investors przejął 100 procent spółki w ramach transakcji wykupu menedżerskiego i kieruje dalszą ekspansją Gametu w Polsce oraz w innych krajach europejskich.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz