DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Unilin Flooring: Walka z patentem w ręku

Unilin Flooring

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Unilin Flooring
Data: 2007-02-07


Belgijska firma Unilin Flooring posiadająca prawa patentowe do bezklejowych połączeń paneli podłogowych przeżywa gorący okres.

W grudniu 2006r. spółce udało się zawrzeć porozumienie z niemiecką Grupą Classen - producentem podłóg laminowanych.

Na początku roku Unilin Flooring i szwedzki Välinge zakończył spór dotyczący praw patentowych do bezklejowych połączeń używanych w panelach podłogowych. Podpisana 11 stycznia umowa rozstrzyga wszelkie nieporozumienia, umożliwiając porozumienia w sprawie wzajemnej zgody na używanie licencji. Obie firmy uznały, że są pionierami w systemach bezklejowego łączenia paneli podłogowych, które zostały opisane w patentach WO 94/26999 (Välinge) oraz BE 9600527 i BE 9700344 (Unilin). Porozumienie zostało zawarte po długich negocjacjach i sporach sądowych, a jego celem jest lepsza ochrona patentów obu stron. Strony uzgodniły również zasady, dzięki którym trzecia strona będzie mogła zakupić prawo korzystania z patentów.

Być może właśnie dzięki tej umowie udało się już 12 stycznia podczas targów Domotex zawrzeć porozumienie z chińskim producentem podłóg laminowanych i drewnianych Chinafloors Timber Shanghai Ltd. Krótko przed targami Unilin wniósł pozew do sądu w Hamburgu dotyczacy łamania przez Chinafloors praw patentowych dotyczących bezklejowego łączenia paneli podłogowych.

Na tym nie koniec. Prawnicy Unilina ciężko pracują - 11 stycznia została złożona kolejna skarga - tym razem do sądu patentowego w Londynie trafił pozew przeciw belgijskiej spółce joint-venture Spanolux div. Balterio zajmującej się produkcją podłóg laminowanych.

W końcu stycznia pojawiła się informacja, że kolejną firmą oskarżoną przez Unilin o łamanie praw patentowych jest kanadyjska firma Taiga Building Products Ltd. Pozew w którym zarzuca się bezprawne wykorzystywanie czterech patentów na bezklejowe łączenie paneli laminowanych wniesiono do sądu federalnego w Toronto.

Kwatera główna Unilin Group znajduje się w Wielsbeke w Belgii. Firma posiada siedem zakładów produkcyjnych. Głównymi segmentami działalności jest produkcja płyt wiórowych i MDF surowych i okleinowanych, podłóg laminowanych oraz drewnopochodnych elementów wykorzystywanych w budownictwie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz