DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Materiały ścierne 3M do obróbki wykończeniowej drewna

3M Poland Sp. z o.o.

Autor: opr. JR
Źródło: 3M Poland Sp. z o.o.
Data: 2007-02-06


Jakość wykończenia drewna ocenia się na podstawie jakości powłoki lakierniczej, o czym decyduje odpowiednie przygotowanie powierzchni drewna. Niemożliwe jest bowiem uzyskanie odpowiedniej jakości powłoki lakierniczej bez wcześniejszego precyzyjnego wykończenia drewna.

<center><b><font color=darkred>Krążki ścierne Hookit</font></center></b><center><b><font color=darkred>Krążki ścierne Hookit</font></center></b>

Najbardziej powszechne produkty proponowane do obróbki drewna to krążki oraz arkusze mocowane na rzep.

Firma 3M Poland Sp. z o.o. posiada w swojej ofercie pięć rodzajów krążków na rzep HookitTM, każdy do innego etapu procesu produkcyjnego:

3M 245 - najbardziej agresywny krążek, na twardym podłożu z ziarnem korundowym, pozwala na zbieranie bardzo dużych naddatków;
3M 255P - to uniwersalny produkt do szlifowania drewna i powłok lakierniczych z ziarnem korundowym i powłoką stearynianową;
3M 618 - z ziarnem z węglika krzemu i powłoką stearynianową na cienkim, elastycznym podłożu papierowym, wykorzystywany do delikatnego matowania powłok lakierniczych;
3M 260L - najdelikatniejszy krążek na podłożu foliowym, przeznaczony do końcowej obróbki powłok lakierniczych przed polerowaniem na wysoki połysk oraz do usuwania drobnych defektów;
3M 338U w kolorze beżowym - najnowszy z produktów na rzepie firmy 3M;

3M 338U jest idealnym rozwiązaniem dla klientów, którzy poszukują krążka zapewniającego odpowiednio delikatne szlifowanie, ale jednocześnie na tyle mocnego, by był on odporny na rozrywanie przy obróbce stolarki otworowej. Krążek 3M 338U podobnie jak 3M 255P posiada ziarno z tlenku glinu z powłoką stearynianową zapobiegającą przedwczesnemu zapychaniu się pyłem szlifierskim. Nieco twardsze podłoże niż w krążku 3M 255P oraz gęsty rzep welurowy pozwala na pewne mocowanie na większości dostępnych podkładek.
Jednym z bardziej wymagających etapów obróbki jest szlifowanie powłok lakierów podkładowych. Często powłoka taka jest w trakcie szlifowania niedostatecznie wysuszona. Szlifowanie takiej powłoki bardzo szybko zapycha większość narzędzi ściernych. Stąd też, krążki 3M 338U dzięki otwartemu nasypowi doskonale sprawdzają się w procesie obróbki miękkich powłok lakierniczych.
Materiał 3M 338U dostępny jest w formie krążków o średnicach od 75mm do 380mm, z różnorodnymi systemami odpylania, arkuszy prostokątnych oraz arkuszy w kształcie trójkąta i łezek do pracy zarówno na blokach ręcznych, jak i na szlifierkach rotacyjnych.

Jednak nawet tak znany i powszechny produkt jak krążek na rzep Hookit™ może być ciągle innowacyjny dzięki zastosowaniu odpowiednich specjalistycznych maszyn.
Dzięki linii szlifierek orbitalnych i oscylacyjnych krążek ścierny staje się bardzo precyzyjnym urządzeniem. Dostępne na rynku szlifierki oscylacyjne posiadają przeważnie mimośród o skoku 5mm.
Szlifierki obrotowo-oscylacyjna Dynabrade serii Spirit różnią się skokiem ruchu orbitalnego: 2,5 mm, 5 mm i 10 mm. Szlifierka o najmniejszym skoku 2,5 mm doskonale sprawdza się przy delikatnym szlifowaniu i obróbce powłok lakierniczych, podczas gdy do szlifowania zgrubnego lub załamywania krawędzi wymagane jest urządzenie o dużym skoku, 10mm. Do zastosowań w zakładach, gdzie zakup kilku szlifierek jest nieuzasadniony ekonomicznie, nadal można zaproponować maszynę ze skokiem 5mm. Krążki i arkusze ścierne zużywają się najczęściej z powodu przedwczesnego zapychania pyłem szlifierskim. Odpowiedni system odpylania może wydłużyć żywotność narzędzia nawet o kilkadziesiąt procent. Stąd też, najbardziej popularne krążki o średnicy 150mm produkowane są w wersjach z sześcioma, siedmioma lub dziewięcioma otworami.
Bardzo trudną i wymagającą operacją jest szlifowanie wewnętrznych krawędzi. Powszechnie stosowanym rozwiązaniem jest zastosowanie klocka z papierem ściernym lub czterostronnej gąbki ściernej. Jednakże o wiele szybciej i delikatniej można tę operację wykonać przy zastosowaniu szlifierki Dynabrade Dynabug™ Orbital Sander. Szlifierka taka może być wyposażona w stopę roboczą w kształcie prostokąta lub delty. Maszyna Dynabug™ jest szlifierką oscylacyjną o skoku 2,5 mm, co zapewnia bardzo precyzyjne szlifowanie.

Zestawienie narzędzi ściernych 3M ze szlifierkami Dynabrade tworzy doskonałe rozwiązania dla m.in. producentów mebli.

3M 338U - nowa linia krążków na rzep

W ofercie firmy 3M pojawiła się nowa linia produktów na rzepie 3M 338U.
Materiał ten zbudowany jest z ziarna z tlenku glinu
w nasypie otwartym na podłożu papierowym C.
Unikalną cechą produktu jest Fre-cutTM powłoka stearynianowa
zabezpieczająca krążek przed przedwczesnym zapchaniem pyłem ściernym.
Materiał 3M 338U świetnie się sprawdza przy szlifowaniu drewna,
powłok lakierniczych, tworzyw sztucznych i aglomeratowych.
Produkt ten dostępny jest w formie krążków oraz arkuszy,
w szerokiej gamie wymiarów oraz w zakresie granulacji P80-P500.

Więcej informacji można uzyskać w firmie 3M Poland
lub u autoryzowanego dystrybutora materiałów ściernych.


Jeżeli są Państwo zainteresowani ofertą 3M w zakresie materiałów ściernych do obróbki drewna prosimy o kontakt:

3M Poland Sp. z o.o.
Dział Materiałów Ściernych
Al. Katowicka 117, Kajetany
05-830 Nadarzyn
tel. (022) 739 61 25
fax. (022) 739 60 05
www.mmm.com.pl
scierne@mmm.com

Materiały ścierne 3M do obróbki wykończeniowej drewna (Zdjęcia: 3)

<center><b><font color=darkred>Krążki ścierne Hookit</font></center></b><center><b> <font color=darkred>Szlifierka oscylacyjna</font></center></b><center><b><font color=darkred>Szlifierka oscylacyjna Dynabrade</font></center></b>

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz