DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Rosja chce podbić światowy rynek drzewny

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło:
Data: 2007-02-04


Co roku w Rosji pozyskiwane jest ok. 100 mln m3 drewna, będącego surowcem dla produkcji wyrobów z drewna i papiernictwa. Ilość ta jest niewielka w porównaniu do skali zasobów rosyjskich lasów. Według szacunków stanowią one ok. 23% powierzchni wszystkich lasów na Ziemi. Pomimo tego ogromnego źródła surowca, udział rosyjskiej produkcji stanowi 2,3% wartości światowej produkcji tej branży.

Jednocześnie niezwykle wysoka jest skala nielegalnego wyrębu i przemytu drewna. Szczególny problem stanowi on w regionie Karelii (skąd drewno trafia do Skandynawii) i Dalekiego Wschodu (przemyt do Chin).

Sytuację ma uzdrowić nowy Kodeks Leśny wprowadzony w styczniu b.r. Dzięki nowemu prawu powstać mają nowe inwestycje, które pozwolą Rosji na wzrost jej znaczeniu na rynku wyrobów z drewna i papieru. Dzięki nowym przedsięwzięciom ma nastąpić również wzrost procentu wykorzystania surowca, którego znacząca część pozostaje po ścince w lesie lub jest utylizowana przez spalenie.

Zgodnie z przewidywaniami do 2015r. następował będzie dynamiczny rozwój przerobu drewna okrągłego i przetwórstwa tarcicy, technologii mających na celu wykorzystanie biomasy na cele energetyczne oraz rozwój produkcji celulozowo-papierniczej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz