DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

USA chcą likwidacji chińskich dotacji eksportowych

Autor: dja
Źródło: Papernotes
Data: 2007-02-03


USA podejmują kroki prawne skierowane przeciw chińskim dotacjom eksportowym, które zdaniem amerykńskiego rządu e naruszają zasady wolnego handlu.

Przedstawicielka rządu USA do spraw negocjacji handlowych Susan C. Schwab poinformowała o rozpoczęciu procedur mających na celu zmianę likwidację subsydiów jakie Chiny udzielają eksporterom, a których dotychczas nie udało się wyeliminować podczas amerykańsko-chińskich rozmów prowadzonych od 2004r.

Podjęte działania odbywać się będą w ramach procedur Światowej Organizacji Handlu (WTO). Pierwszym krokiem, jaki uczynić musi państwo składające skargę prawną w WTO są konsultacje. W razie ich niepowodzenia, USA będą mogły zażądać przesłuchania na forum grupy łagodzenia sporów, gdzie zostaną przedstawione zarzuty wobec Chin.

Chiny są członkiem WTO od 2001r. W traktacie akcesyjnym zobowiązały się do zniesienia wszelkich subsydiów dla towarów zarówno eksportowanych jak i importowanych.

Dotacje przyznawane są zagranicznym firmom inwestującym w Chinach i ich chińskim partnerom przy eksporcie produkcji. Pozwalają na uzyskiwanie wyższych zysków i są dostępne dla wszystkich produktów wykonanych w Chinach m.in. dla drewna i wykonanych z niego wyrobów oraz produkcji przemysłu papierniczego. W 2005r. dotacje przyznane zostały ok. 60% firm z obcym kapitałem, które eksportowały swoją produkcję. Działania te są wskazywane jako jedna z głównych przyczyn szybkiego wzrostu deficytu USA w handlu z Chinami, który w 2006r. osiągnął rekordową wysokość ponad 230 mld USD.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz