DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Apel artystów o ochronę Doliny Rospudy

Autor:
Źródło:
Data: 2007-02-02


O ochronę Doliny Rospudy i zachowanie jej w niezniszczonym stanie zaapelowała do ministra środowiska, Jana Szyszki, grupa 35 artystów teatralnych, muzyków i pisarzy.

Proponują oni budowę "problematycznego" odcinka drogi "parę kilometrów dalej" i wyrażają przekonanie, że minister nie pozwoli "doprowadzić do zniszczenia tego niezwykle cennego przyrodniczo miejsca".
"Dolina Rospudy to piękny zakątek naszego kraju, słynący z obecności rzadkich, gdzie indziej niespotykanych storczyków oraz zwierząt – np. wilków, orłów i innych ptaków. (...) Niestety, miejsce to ma zostać bezpowrotnie zniszczone budową obwodnicy Augustowa, która stanowi część trasy ekspresowej Via Baltica. Ma zostać wyciętych ponad 26 tysięcy drzew (...) zniszczeniu ulegnie ponad 70 stanowisk najrzadszych gatunków ptaków" - alarmują autorzy apelu.

Noc Rospudy
Inicjatorem apelu, pod którym się podpisali m.in: Urszula Dudziak, Krystyna Janda, Tomasz Jastrun, Marek Kamiński, Anna Maria Jopek, Marek Kondrat, Jan Krenz, Wojciech Malajkat, Kazimierz Orłoś, Jurek Owsiak, Krystyna Prońko, Stanisław Sojka, Andrzej Stasiuk, Beata Ścibakówna, Olga Tokarczuk, Grzegorz Turnau, jest Pracownia na rzecz Wszystkich Istot.
List będzie odczytany podczas sobotniego koncertu "Noc Rospudy" w ramach obchodów Światowego Dnia Mokradeł, który w tym roku poświecony jest Dolinie Rospudy, a organizowany przez Stowarzyszenie Chrońmy Mokradła przy współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Klubu Przyrodników, Greenpeace'u, WWF-u, Polskiej Zielonej Sieci i Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Dzień Mokradeł
Dzień Mokradeł obchodzony jest na całym świecie 2 lutego w rocznicę podpisania w 1971 roku Konwencji Ramsarskiej. Ma na celu szerzenie wiedzy na temat globalnego znaczenia i metod ochrony tych cennych ekosystemów. Wówczas powstała Lista Ramsar, będąca spisem obszarów podmokłych o znaczeniu międzynarodowym. Dziś, w 154 państwach, jest takich obszarów 1634 - o 86 więcej niż przed rokiem. Zaledwie 8 z nich znajduje się w Polsce.
W grudniu Komisja Europejska ogłosiła, że budowa biegnącej przez Dolinę Rospudy obwodnicy Augustowa jest niezgodna z prawem unijnym. W oficjalnym piśmie wysłanym do władz polskich Komisja zaleca wstrzymanie prac budowlanych do czasu wyjaśnienia wątpliwości.

Dolina Rospudy jest obszarem chronionym w ramach Europejskiej Sieci Ekologicznej Natura 2000, jako terytorium specjalnej ochrony ptaków.ESL

PAP - Nauka w Polsce


kol

Więcej na ten temat:
Autostradą w serce puszczy (Problemy prawne, ekonomiczne i ekologiczne)
Dolina Rospudy kontra Via Baltica - eksperyment, na który nas nie stać (Stanowisko OTOP i WWF)
Via Baltica - Nie tędy droga (Stanowisko Greenpeace)
Dolinie rospudy grożą nieodwracalne zmiany


JR


REKLAMA
Cennik usług reklamowych 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz