DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pelet robi karierę

Barlinek

Autor:
Źródło: Barlinek
Data: 2007-01-22


Biopaliwo w postaci peletu produkowane przez Barlinek Inwestycje, spółkę zależną od Barlinek S.A., przeszło specjalistyczne testy i spełnia wszelkie wymagania certyfikatu DIN 51731 w ramach przedłużenia jego ważności. Wysokie wartości opałowe barlineckiego granulatu potwierdza również rosnący wolumen eksportu oraz 8-krotny wzrost sprzedaży odnotowany w ostatnich 3 latach na krajowym rynku.

PeletPeletFot. Barlinek

Oryginalny certyfikat DIN 51731 został wydany Barlinkowi w grudniu 2003 roku, przez Centralny Instytut ds. Badania Towarów DIN CERTCO Gesellschaft für Konformitätsbewertung gmbH w Berlinie. Dokument obowiązuje w wielu krajach Unii Europejskiej, a w związku z brakiem własnych regulacji praktycznie również w Polsce. W trosce o wiarygodność instytucji certyfikat wydawany jest na okres jednego roku i wznawiany dopiero po ponownym przeprowadzeniu badań. Testy przeprowadzone na barlineckim biopaliwie pod koniec ub.r. ponownie potwierdziły jego wysoką jakość. Granulat badano pod kątem: kaloryczności, wilgotności, zawartości popiołu oraz gęstości. Porównanie parametrów jakościowych peletu produkowanego w Barlinku do obowiązujących norm niemieckich wygląda następująco:

Parametr Norma DIN 51731 Barlinek S.A.
Kaloryczność 17 500-19 500 kJ/kg 19 000 kJ/kg
Wilgotność < 12% < 12%
Zawartość popiołu < 1,5% 0,50%
Gęstość 1,0-1,4kg/dm3 1,2 kg/dm3

Wysoka jakość barlineckiego granulatu związana jest z surowcem wykorzystywanym do jego produkcji, którym są suche trociny iglaste (70%) i liściaste (30%). Skład trocin sprawia, że barlinecki pelet posiada bardzo dobre walory opałowe. Według ocen, na ogrzanie w sezonie zimowym domu jednorodzinnego o średniej wielkości wystarczy ok. 5 ton granulatu (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku).

Barlinek Inwestycje, produkując 50 tys. ton peletu rocznie, jest obecnie jednym z największych wytwórców tego biopaliwa w kraju. Większość granulatu - 85% - kierowana jest na eksport. Głównymi odbiorcami są Dania, Włochy i Niemcy.

Stała i pewna jakość jest naszą cechą wyróżniającą. – mówi Paweł Patyk, Specjalista ds. Sprzedaży i Zakupu w Barlinek Inwestycje - Możemy ją zagwarantować dzięki wykorzystywaniu do produkcji granulatu z własnych trocin, nad których jakością sprawujemy pełną kontrolę.

Znamiennym jest, iż w ciągu 3 lat prowadzenia produkcji znaczenie rynku rodzimego dla firmy wzrosło z kilku do 15%, przy podwojeniu wolumenu produkcji. Dystrybucja peletu odbywa się poprzez sprzedawców kotłów, hurtowników oraz bezpośrednio przez firmę Barlinek S.A. Granulat oferowany jest w małych workach - 25 kg, w cenie ok. 16 zł netto, bądź pakowany po jednej tonie (tzw. big bag), której koszt wynosi około 610 zł netto. Dzięki bardzo wysokiej gęstości własnej 1 tona peletu mieści się w kubaturze 0,9 m3.

Znajomość i popularność peletu w Polsce systematycznie rośnie. Paliwo jest ekonomiczne, wydajne i ekologiczne. Wymiana kotłów nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o. Cena przykładowego kotła o mocy do 25 kW to wydatek rzędu ok. 12 500 zł netto. Koszt inwestycji w obliczu ekonomiczności i wydajności biopaliwa zwraca się w ciągu kilku lat.

Barlinek S.A. planuje dalsze zwiększanie produkcji granulatu. W 2007 roku spółka wybuduje nowy wydział peletu. Po zrealizowaniu inwestycji zdolności produkcyjne firmy wzrosną dwukrotnie do blisko 100 tys. ton tego ekologicznego biopaliwa rocznie. Planowana linia peletu będzie już czwartą. Poprzednia została uruchomiona w sierpniu 2006 roku.

Pelet robi karierę (Zdjęcia: 2)

PeletPakowanie peletu w worki

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz