/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowe standardy FSC w zakresie certyfikacji

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2007-01-16


W październiku 2006 roku zostały przyjęte przez FSC dwie nowe wersje norm dotyczących drewna kontrolowanego. Jednostki prowadzące gospodarkę leśną i zakłady przerabiające drewno okrągłe mają obowiązek stosowania zmienionych norm od 1 stycznia 2007 roku, natomiast producenci wtórni i małe firmy produkcyjne będą musiały dostosować się do norm od 1 stycznia 2008 roku.

Nowe standardy FSC dotyczące certyfikacji drewna kontrolowanego to:

 • FSC-STD-30-010 V2-0: Norma FSC dotycząca drewna kontrolowanego dla przedsiębiorstw zarządzających lasami
 • FSC-STD-40-005 V2-0: Norma FSC dotycząca oceny dla drewna kontrolowanego.

   

  Peter Feilberg, Dyrektor NEPCon, który jest członkiem FSC Technical Working Group odpowiedzialnej za przegląd norm dotyczących drewna kontrolowanego przez FSC uważa, że nowe wersje w porównaniu do wersji 1.1 są znacznie ulepszone. Pomimo tylko niewielu zmian w bieżących wymogach struktura norm stała się bardziej logiczna a sformułowania bardziej przejrzyste. Główne zmiany w wymogach wraz z ostrzejszymi zasadami dokumentowania miejsca pochodzenia pozwolą na sprawniejszą kontrolę w celu unikania budzących wątpliwość źródeł pochodzenia drewna.

  Peter Feilberg podkreśla również następujące zmiany:
  1. Norma FSC-STD-30-010 nie jest powiązana z normą FSC-STD-40-005. Norma FSC-STD-30-010 jest przeznaczona dla zarządzających lasami, podczas gdy norma FSC-STD-40-005 dotyczy kupujących i wytwarzających z drewna kontrolowanego. Firmy certyfikowane zgodnie z normą FSC-STD-40-005 już nie muszą brać pod uwagę normy FSC-STD-30-010.
  2. Z norm zostało wyłączone określenie "wysokie ryzyko". W jego miejsce FSC użyło określenia obszarów "niskiego ryzyka" tzn. obszarów o obniżonych wymogach przy sprawdzaniu dokumentacji związanej z drewnem kontrolowanym.
  3. Przedsiębiorstwa prowadzące handel lub wytwarzające produkty z drewna kontrolowanego przez FSC muszą albo kupować drewno, które już jest certyfikowane jako "drewno kontrolowane przez FSC" albo być w stanie sprawdzić miejsce pochodzenia drewna lub miejsce jego pozyskiwania.
  4. Możliwe są krajowe dostosowania norm. W krajach gdzie działają krajowe inicjatywy FSC zatwierdzone przez FSC mogą one udzielać wskazań odnośnie norm oraz dokonywać ich lokalnych interpretacji.
  5. Zmieniono wymogi odnośnie oceny ryzyka i oceny przedsiębiorstw.

  Nowa wersja norm FSC dla drewna kontrolowanego zawiera zalecenia sformułowane przez grupy robocze w trakcie czterech spotkań, które miały miejsce w 2005 i 2006 roku. Zalecenia zostały następnie poszerzone o dane z procesów konsultacyjnych ze stronami trzecimi.

  Harmonogram wejścia w życie zmienionych norm FSC dotyczących drewna kontrolowanego

 • FSC-STD-30-010 V2-0. Norma FSC dla drewna kontrolowanego dla przedsiębiorstw zarządzających lasem: 1 styczeń 2007;
 • FSC-STD-40-005 V2-0. Norma FSC dotycząca oceny przedsiębiorstwa: 1 styczeń 2007 – dla zakładów przerabiających drewno okrągłe, 1 styczeń 2008 - dla producentów wtórnych oraz małych firm produkcyjnych.

   

  W 2007 roku przedsiębiorstwa, które są już certyfikowane zgodnie z normami FSC w zakresie drewna kontrolowanego będą poddane ocenie zgodnie z nowymi wymogami podczas standardowych corocznych audytów.

  Czym jest drewno kontrolowane?
  Określenie "drewno kontrolowane FSC" ("FSC Controlled Wood") zostało utworzone przez FSC w 2004 w celu zdefiniowania drewna "niedopuszczalnego". Pierwsza wersja norm dla drewna kontrolowanego została przygotowana i zatwierdzona w 2004 roku. Głównym celem norm jest umożliwienie przedsiębiorstwom certyfikowanym przez FSC kupowanie i dostarczanie takiego drewna niecertyfikowanego przez FSC, które zostało zweryfikowane w celu uniknięcia:

 • Drewna pozyskiwanego nielegalnie;
 • Drewna pozyskiwanego z pogwałceniem tradycyjnych i obywatelskich praw;
 • Drewna pozyskiwanego w lasach, w których szczególne walory ochronne są zagrożone przez działalność zarządzających lasem;
 • Drewna pozyskiwanego w lasach zamienionych na plantacje lub obszary o nie leśnym przeznaczeniu i drewna z lasów, w których są sadzone drzewa modyfikowane genetycznie.

  Nowe normy dotyczące drewna kontrolowanego znajdują się na stronie internetowej: www.fsc.org


 •  
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz