DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Przeniesienie 300-letniego drewnianego domu

Autor:
Źródło:
Data: 2007-01-11


Powodzeniem zakończyła się skomplikowana operacja przeniesienia zabytkowego drewnianego domu w Pruchniku na Podkarpaciu.

Liczący blisko 300 lat budynek stoi teraz na Rynku, kilkaset metrów dalej od swego pierwotnego położenia - poinformował PAP w poniedziałek wojewódzki podkarpacki konserwator zabytków, Mariusz Czuba.
Same przenosiny trwały prawie rok, a przygotowania do nich kilka lat. XVIII-wieczny dom, zbudowany z drewnianych bali, bez użycia gwoździ, pokryty gontem, a od wewnątrz wyłożony tynkiem osadzonym na trzcinie, stał przy ul. Kańczudzkiej na ostrym łuku drogi. Z powodu zwiększającego się ruchu pojazdów na drodze lokalizacja ta powodowała coraz większe zagrożenie, zarówno dla cennego budynku, jak i użytkowników jezdni. Postanowiono więc przenieść dom na Rynek i ustawić go w pierzei innych budynków, w miejsce, gdzie kiedyś stał bardzo podobny obiekt.
Aby dokonać translokacji, należało najpierw zdemontować cały budynek, niejako rozebrać go na najdrobniejsze części, numerując każdy element. Jeśli któryś z nich był uszkodzony, dokonywano jego rekonstrukcji. Była to wyjątkowo żmudna, niemal benedyktyńska praca.
Drugi etap polegał na przeniesieniu wszystkich części na nowe miejsce i ponownym, bardzo dokładnym zmontowaniu setek różnych elementów. Nowe były tylko fundamenty.
"Pruchnik /.../ jest praktycznie jedynym w Polsce i jednym z niewielu w Europie miasteczek, w którym zachowały się oryginalne drewniane domy miejskie. W Pruchniku jest aż 40 takich budynków" - powiedział Mariusz Czuba.
Dodał, że obecnie przy budynku pozostały prace "kosmetyczne", m.in. dokończenie robót instalacyjnych oraz roboty wewnątrz obiektu. Samorząd Pruchnika zamierza przeznaczyć przeniesiony dom na placówkę kulturalną, w której ma być także zaplecze gastronomiczne, co podniesie walory turystyczne tego malowniczego podkarpackiego miasteczka.

PAP, ML
info: ONET.PL

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz