DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Z piłą łańcuchową przez amazońską dżunglę

Autor:
Źródło:
Data: 2007-01-09


Tysiące biednych Brazylijczyków ze szpadlami i piłami łańcuchowymi brnie przez dżunglę do miejsca, które nazwano już nowym El Dorado. Nowa gorączka złota niepokoi brazylijskie władze ze względu na potencjalne szkody dla zdrowia i środowiska naturalnego.

REKLAMA
Cennik usług reklamowych

W kilka tygodni po odkryciu kruszcu, około trzech tysięcy garimpeiros - jak w Brazylii nazwani są nielegalni górnicy - rozbiło obozy w dżungli w odległości około trzech godzin podróży jeepem i przez wodę od miasta Apui.
"Ściągają ze wszystkich stron" - mówi radny z Apui Admilson Nogueira. Łopatami i siekierami kopią w ciężkiej gliniastej ziemi głębokie na dwa metry doły wielkości garażu, a wykopaną glinę wymywają w dopływie rzeki Juma.
Władze zajmujące się ochroną środowiska obawiają się niszczenia lasu i skażenia rtęcią stosowaną przez garimpeiros do zbrylania złota. "Niszczą rejon i rzeczywiście jest ryzyko skażenia rzek rtęcią" - uważa Mario Jorge z agencji ochrony środowiska Ibama w Manaus.
(...)
"Jeśli teraz nie poddamy tego kontroli, możemy mieć jakąś nową Serra Peladę" - ostrzega Jorge, przypominając nielegalne kopalnie, do których w latach 80. ściągnęło 30 tysięcy garimpeiros. Zdjęcia oblepionych gliną ludzi, dźwigających na ramionach worki z ziemią, obiegły wtedy cały świat. Zrobił je brazylijski fotograf Sebastiao Salgado. "Nie jest to aż tak wielka gorączka jak wtedy, ale garimpeiros przybywa" - zauważa Walter Arcoverde z działu inspekcji Ministerstwa Górnictwa. Według niego Apui leży w sercu regionu, w którym występują aluwialne złoża złota.
Niektórym udało się w zeszłym miesiącu wydobyć do 500 gramów złota, zarabiając na tym około 19 500 reali (9 112 dolarów). Dla porównania płaca pomocnika w gospodarstwie rolniczym wynosi 350 reali miesięcznie.
Agencja ochrony środowiska opowiada się za pozostawieniem kopalni. Tymczasem Jorge ostrzega przed malarią, gdyż wypełnione stojącą wodą wyrobiska sprzyjają komarom roznoszącym chorobę.
(...)
Gorączka złota w amazońskiej dżungli
PAP - Nauka w Polsce

tot

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz