DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rynek surowca - A miało być tak pięknie...

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2007-01-02


Lasy Państwowe poinformowały o wdrożeniu IV etapu rokowań internetowych. To pewne zaskoczenie, bowiem nie przewiduje go zarządzenie wdrażające nowe zasady sprzedaży drewna.

W dotychczasowych wypowiedziach przedstawicieli Lasów wyniki rokowań z wykorzystaniem systemu uznane zostały za sukces, tymczasem na stronach internetowych Portalu Leśno-Drzewnego pojawiła się informacja o realizacji... programu naprawczego.

Obecnie trwa III etap rokowań - polegający na wymianie mas drewna przydzielonego odbiorcom przez system - między odbiorcami. System na postawie punktacji ofert (niestety nie znanej nabywcom) dokonał przydziału mas - niestety nie wzięty został pod uwagę parametr odległości, w związku z czym klienci uzyskali drewno do zakupu w nadleśnictwach oddalonych nawet o 600 km. I nie są to pojedyncze przypadki. Duże firmy takie jak Stelmet czy Andrewex "do wymiany" zgłosiły masy drewna rzędu 20.000 m3.

Spośród prawie 7500 firm składających oferty, w pierwszym tygodniu trwania III etapu (czas trwania tego etapu określony został 21.12.2006r. do 31.01.2007r.), ok. 350 firm złożyło prawie 1800 ofert wymiany. Wygląda na to, że autorzy systemu nie spodziewali się takiej ilości bowiem listy ofert nie można sortować według żadnego z parametrów (masa, gatunek i rodzaj drewna, firma oferująca, miejsce odbioru) co w praktyce bardzo utrudnia realizację celu III etapu - czyli wymianę mas surowca między firmami.

Według informacji przekazanych przez Lasy Państwowe po zakończeniu wymiany mas surowca pomiędzy odbiorcami nastąpi realizacja zapowiadanego programu naprawczego tzw. IV etapu rokowań internetowych. Jego celem ma być uzupełnienie naboru drewna dla firm o najwyższym wartościowaniu ofert i jednocześnie, często z przyczyn niezależnych od stron, wykazujących największy niedobór drewna w stosunku do zwyczajowych zakupów. Niestety nie wyjaśniono w jaki sposób, a zwłaszcza z jakich rezerw surowca niedobory te będą uzupełniane.

REKLAMA
Cennik usług reklamowych


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz