DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
LEŚNICTWO

Lasy Państwowe: Taniec z BOŚ

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2006-12-29


Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe odkupiło od Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 758.300 akcji Banku Ochrony Środowiska, które stanowią 5,74% kapitału zakładowego i głosów na WZA banku. Nie podano wartości transakcji, jednak średni kurs akcji BOŚ w ostatnich dniach to ok. 90 zł czyli Lasy Państwowe musiały wydać na ich zakup ok. 68 mln zł.

Kolejne akcje mogą trafić do Lasów Państwowych dzięki planowanej nowej emisji. BOŚ chce wypuścić maksymalnie 2,8 mln nowych akcji po 92 zł, które mają być zaoferowane NFOŚiGW, Lasom Państwowym i Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

PGL LP było już akcjonariuszem BOŚ SA, jednak posiadane 6,98% akcji sprzedały w czerwcu 2001r. (dyrektorem LP był wtedy Konrad Tomaszewski - dziś Główny Analityk Lasów Państwowych). Decyzja sprzedaży akcji Szwedom była powszechnie krytykowana, a dokonano jej w konflikcie z decyzjami Ministra Skarbu dotyczącego kompetencji dyrektora generalnego LP do wykonywania przez niego uprawnień w imieniu Skarbu Państwa związanych z akcjami Skarbu Państwa w spółkach prawa handlowego. Negatywnie oceniano również uzyskaną cenę uważaną za zbyt niską oraz fakt, że bank, który zaczął właśnie obsługiwać ogromne fundusze napływające z Unii Europejskiej przechodzi w obce ręce. Zarzucano również, że decyzja podjęta była pod wpływem nacisków polityczno-towarzyskich ze strony Ministerstwa Środowiska.

Na początku 2006r., po kilkuletnim konflikcie, uzgodniono z szwedzkim akcjonariuszem- Skandinaviska Enskilda Banken - odkupienie jego pakietu akcji (47,5%) za kwotę prawie 577 mln zł (92 zł za akcję).

O tym że Bank Ochrony Środowiska powinien pozostać w polskich rękach przekonywał od lat obecny minister środowiska Jan Szyszko - BOŚ wraz z Lasami Państwowymi i Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska to filary jego polityki, dotyczącej m.in. pochłaniania węgla przez zalesienie.

BOŚ powinien pozostać w rękach polskich również według opinii polityków Prawa i Sprawiedliwości - zdaniem Przemysława Gosiewskiego - było to istotne ze względu na rolę banku w finansowaniu projektów unijnych

Transakcje odkupienia akcji od Szwedów dokonano w lipcu b.r. środkami pochodzącymi z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska, Banku PKO i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Obecnie Skarb Państwa kontroluje ok. 97% akcji banku.

Fundusze ochrony środowiska nie zostały powołane aby grać na akcjach lecz finansować inwestycje proekologiczne. Członków sejmowej komisji ds. ochrony środowiska poinformowano, że zakup akcji BOŚ ma charakter krótkoterminowy - komu więc będą one odsprzedane?

Wychodzi na to, że m.in. Lasom Państwowym, które posiadają kilkaset milionów rezerw finansowych.
Media informują również o podejrzeniach, że cała ta transakcja ma na celu ścisłe powiązanie BOŚ z obecnie rządzącą partią i jej politykami i stworzenie takich warunków, by po zmianie rządu nadal mieli oni swój udział w jego zarządzaniu - (podobnie jak przez długie lata PSL z Bankiem Gospodarki Żywnościowej). Istnieje również możliwość, że akcje BOŚ mogą trafić do SKOK-ów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz