DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ciepła zima źle wróży rolnikom i leśnikom

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-29


Uprawy zbóż ozimych w regionie łódzkim zostały masowo zaatakowane m.in. przez mączniaki, mszyce i choroby grzybowe, które rozwinęły się z powodu wyjątkowo ciepłej jesieni - pisze "Dziennik Łódzki".<

Nie pomogły nawet grudniowe opryski, których o tej porze nigdy się nie robiło. Jeśli przyjdzie mróz, ale nie spadnie śnieg, osłabione rośliny wymarzną. Już teraz wiadomo, że przyszłoroczne plony będą dużo niższe od przeciętnych - żali się Grzegorz Misztal, rolnik z powiatu piotrkowskiego.
Przez dwie dekady grudnia zasiewy niszczyły też gąsienice rolnicy oraz łokaś garbatek. Po tym ostatnim na wielu obsianych polach pozostały tylko rozległe łysiny - mówi Agnieszka Jędrzejewska z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach.

Chrabąszcz majowy w lasach
W lasach wciąż się rozprzestrzenia chrabąszcz majowy, który zniszczył już w tym roku kilkaset hektarów młodników. Taka pogoda bardzo mu sprzyja.

Z niepokojem spoglądają na termometry sadownicy i pszczelarze. Bezśnieżny i ciepły grudzień źle wróży przyszłorocznym zbiorom. Prof. Alojzy Czynczek z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach twierdzi, że drzewa owocowe przy takiej pogodzie nie zdołały się zahartować na mrozy i gwałtowna ich fala może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. (PAP)

Dziennik Łódzki

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz