/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Czat z dyrektorem Lasów Państwowych

Lasy Państwowe

Autor:
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2006-12-27


20 grudnia odbył się czat internetowy z Dyrektorem Generalnym Lasów Państwowych Andrzejem Matysiakiem. Spośród wielu zadanych pytań i udzielonych odpowiedzi wybraliśmy te, które dotyczyły współpracy Lasów Państwowych z przemysłem drzewnym oraz Zakładami Usług Leśnych.

Wypowiedzi zostały przez nas pogrupowane tematycznie oraz poprawione pod względem ortograficznym.

Pełen zapis czatu można znaleźć na stronach Lasów Państwowych

legion: Jak Pan ocenia wyniki działania portalu leśno-drzewnego??
Andrzej_Matysiak: Dobrze, na przyszłość wymaga pewnych, drobnych modyfikacji.
legion: W 5 stopniowej skali portal leśno-drzewny dostałby od Pana?
Andrzej_Matysiak: 4
Jerzy99: czy w portalu nie należałoby sprzedawać tylko 5-6 najważniejszych gospodarczo gatunków drewna, aby nie „zaśmiecać” portalu drewnem mało istotnym?
Andrzej_Matysiak: Portal musi obejmować wszystkie grupy handlowe.
legion: czy wyliczono średnią cenę 1 m3 drewna jaką uzyskano po przetargu w portalu?
Andrzej_Matysiak: Nie zakończono jeszcze rokowań internetowych.
Jerzy99: Czy firmom bez historii zakupów nie powinno się uniemożliwić składania ofert w portalu, lecz jedynie w e-drewno lub inną formę otwartych przetargów?
Andrzej_Matysiak: O tym rozstrzyga system rokowań internetowych. piotr: Nowe zasady miały ułatwić wieloletnim odbiorcom, a wyniki okazały się wielką loterią - co Pan dyrektor na to?
Andrzej_Matysiak: Obowiązują tzw. przyrzeczenia surowcowe i historia zakupów, które w ocenie ofert promują wieloletnich odbiorców, natomiast sami odbiorcy podawali ceny w ofertach, które w stosunku do innych ofert były zbyt niskie i następowała ich redukcja masowa.
rogacz: Czy to prawda,że portal Leśno- Drzewny został oprotestowany ?!!!!!!!!
Andrzej_Matysiak: Około 10% firm drzewnych jest niezadowolonych z wyników rokowań, ale takie są prawa rynku i część z tych firm przesyła protesty. Każdy protest będzie indywidualnie rozpatrywany przez DGLP lub RDLP.
woj: Kiedy ukaże się zarządzenie nr 52 A? Czy będzie wzór umowy ramowej na sprzedaż drewna?
Andrzej_Matysiak: Częściowa nowelizacja zarządzenia 52 może być już w styczniu, a wzór umowy ramowej będzie przekazany niebawem.
drwal: (...) Czy przewiduje się ponowną analizę przyrzeczeń surowcowych, ponieważ to co zrobiono z małymi tartakami to jest chwyt poniżej pasa?
Andrzej_Matysiak: Problemy te będą rozwiązywane w tzw. czwartym etapie rokowań internetowych, pozostaje do tzw. dokupów drewna system e-drewno.
piotr: Co z firmami, które otrzymały 50% drewna z oferty?- mają pracować tylko pół roku?- a zatrudnieni w niej ludzi pensję mają dostawać cały rok? Andrzej_Matysiak: Rokowania internetowe jeszcze trwają i do 20 stycznia przyszłego roku będzie zakończony tzw. czwarty etap rokowań.
bah: Jesteśmy firma o 100-letniej tradycji. Na 13100 m3 przyrzeczonej masy dostaliśmy tylko 430 m. Płaciliśmy gotówką i taka płatność deklarowaliśmy. Czy dyrektorowi zależy na funkcjonowaniu takich firm czy na ich likwidacji?
Andrzej_Matysiak: Zależy na funkcjonowaniu, prawdopodobnie w swojej ofercie firma dała zbyt niska cenę.
MWnorowskaGPD: Są też małe firmy które zamiast 2000m3 dostały 150 - czy to jałmużna?
Andrzej_Matysiak: Prawdopodobnie oferowały zbyt niska cenę.
piotr: Co z drewnem zaproponowanym w odległości 500km od zakładu, z góry wiadomo że tego drewna firma nie weźmie?
Andrzej_Matysiak: Problem ten będzie rozwiązany w tzw. czwartym etapie rokowań internetowych, zakłady drzewne zgodnie z zarządzeniem mogą również między soba dokonywać zmian w kierunkach zaopatrzenia w drewno.
Licho: Z tym drewnem to są jaja... U nas odbiorca dostał 2000m3 ale 600 km od zakładu? Jak to Pan sobie wyobraża panie dyrektorze??
Agnieszka: Ponawiam pytanie odnośnie pokrycia kosztów transportu dla firm które otrzymały surowiec 600 km od zakładów. Czy zapłacą nam za to lasy czy może osoba która tworzyła algorytm!!
Andrzej_Matysiak: Należy przeanalizować własną złożoną ofertę oraz czy firma nie zaproponowała w ofercie zakupu zbyt niskiej ceny, lub oferta była złożona w nadleśnictwie tzw. silnie obłożonym przez inne oferty, a system wybrał oferty najlepsze.
woj: Na czym będzie polegał ryczałt transportowy? Kto ma go udzielić i na jakiej podstawie? Andrzej_Matysiak: Prawdopodobnie chodzi o ryczałt spedycyjny, jest ustalony na szczeblu DGLP w porozumieniu z zakładami drzewnymi.
Mopes: Dlaczego drewno eksportuje się na zachód a tartaki w Polsce mają niedobory surowca?
Andrzej_Matysiak:
W b.r. na sprzedaż drewna ok. 30 mln m3, eksport wyniósł ok. 400 tys. m3 tj. 1,3%.
moderator: Na liczne pytania dotyczące portalu L-D odpowiemy w styczniu po analizie wyników rokowań.

piotr: Gwarancje bankowe są drogie, czy będą inne zabezpieczenia dla stałych odbiorców?
Andrzej_Matysiak: Są inne zabezpieczenia np. kredyt rewolwingowy, ubezpieczenia, faktoring pełny.
rysiek: Dyrekcje lasów żądają zabezpieczenia za cały rok, na całe zakupione drewno czy można to robić sukcesywnie np. co kwartał?
Andrzej_Matysiak: Można to robić kwartalnie.

xxxx: Czy lasy państwowe muszą obniżać wieki rębności gatunków takich jak dąb, buk, sosna? Nie ma to uzasadnienia w przyrodzie, więc zapewne chodzi o zwiększone zapotrzebowanie na drewno w przemyśle?
Andrzej_Matysiak: Lasy Państwowe nie obniżają wieków rębności, a rozmiar pozyskania drewna ustalany jest w oparciu o etaty w poszczególnych nadleśnictwach.

Quercus77: Jak w skali całych LP wygląda sprawa przetargów na usługi leśne?
Andrzej_Matysiak: Przetargi na usługi leśne jeszcze trwają. Część jest zakończonych, pozostałe powinny być zakończone do połowy stycznia b.r.
Zed: Czy DGLP obserwuje napływ firm spoza naszego kraju do prac w lesie? Jaka to skala?
Andrzej_Matysiak: Obserwujemy to zjawisko, jest to skala niewielka.
tamra: Co DGLP ma zamiar uczynić, aby pracownicy ZUL nie uciekali na Zachód??
Andrzej_Matysiak: Począwszy od tego roku będziemy zwiększać systematycznie stawki wyjściowe do przetargów dla ZUL-i, w tym roku do przetargów przyszłorocznych jest to 5-6% w pozyskaniu drewna i 10-12% w zrywce drewna i zagospodarowaniu lasu.
mag: Czy unijne fundusze wspomogą zakłady usług leśnych Andrzej_Matysiak: Trwają nad tym prace i LP i Ministerstwa Środowiska mamy do tej pory zapewnienie udziału ZUL-i w programie tzw. mikroprzedsiębiorstw, dalej czynimy starania o włączenie ZUL-i do tzw. programu zwiększenia wartości dodanej przedsiębiorstw w produkcji rolniczej i leśnej.
mag: Czy leśnictwo może być zwolnione z przetargu na usługi leśne?
Andrzej_Matysiak: Nie może - chyba, że zaistniała potrzeba udzialania zamówienia z wolnej ręki.

Zed: Czy powstanie zespół zadaniowy do sprawy pod ogólną nazwą "handel emisjami CO2"? Kto z LP będzie się zajmował tym tematem?
Andrzej_Matysiak: Handlem emisjami będzie się zajmowało Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych - nowopowstały Zakład LP.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz