DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Żaba drzewna z Borneo

Autor:
Źródło: WWF
Data: 2006-12-20


Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, tylko w tym roku naukowcy odkryli na Borneo 52 nowe gatunki roślin i zwierząt. Wśród nich znalazło się 30 gatunków ryb, 2 gatunki żab i 16 gatunków imbiru. To jeszcze jeden dowód na to, jak wielkie skarby natury kryje ta trzecia co do wielkości wyspa świata.

Spodziewamy się, że to nie koniec odkryć na Borneo. – mówi Ireneusz Chojnacki, Dyrektor WWF Polska – Ostatni raport WWF dowodzi tylko, że Borneo jest jednym z najbogatszych skarbców natury. Zaskakuje niezwykła bioróżnorodność tej wyspy.
Ostatnie odkrycia zaskoczyły nawet naukowców. Jednym z najciekawszych jest miniaturowa ryba, drugi najmniejszy kręgowiec świata. Mierzy niecały centymetr i żyje na bagnach Borneo. Niemniej interesujące odkrycie to sumik z wystającymi zębami i lepkim brzuchem, który pozwala mu przyczepiać się do skał. Na uwagę zasługuje również gatunek żaby drzewnej o żywozielonych oczach.
Równie bogaty jest świat roślin. Poza 16 gatunkami imbiru, naukowcy prowadzący badania na Borneo odkryli trzy nowe gatunki drzew z rodzaju Beilschmiedia.
Większość odkryć miała miejsce w rejonie wyspy nazywanym “Sercem Borneo”. Ten górski obszar o powierzchni 220 tysięcy km2 porasta las równikowy. Niestety jego obszar kurczy się w zastraszającym tempie. Obecnie tylko połowę powierzchni Borneo pokrywają lasy. A przecież jeszcze 25 lat temu tropikalna puszcza zajmowała 75 procent obszaru wyspy.
Pomimo deklaracji, rząd Indonezji nadal prowadzi rabunkową gospodarkę leśną na Borneo, wspierając zakładanie plantacji palm oleistych. Powoduje to nie tylko straty w świecie roślin, ale niszczy też naturalną ostoję ginących gatunków zwierząt. W ciągu najbliższych 15 lat, władze tego kraju, zamierzają potroić obszar plantacji na Borneo.
Ostatnim miejscem na wyspie, gdzie nie prowadzi się jeszcze masowego wyrębu lasu jest właśnie “Serce Borneo”. Jeżeli nie zapobiegniemy wylesianiu tego “serca” wiele gatunków, które wciąż czekają na swoich odkrywców, po prostu zginie. Nie możemy na to pozwolić. - podsumowuje Chojnacki - Dlatego WWF wspiera projekt objęcia tego obszaru ochroną. Pozwoli to zachować najcenniejsze fragmenty lasów tropikalnych na Borneo.


WWF Arka Noego na Borneo


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz