DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ogród dla niepełnosprawnych

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-20


W Arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla powstaje ogród botaniczny, jeden z pierwszych w kraju, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, w tym dla niewidomych.

Jak zapewnia dyrektor tego jedynego na Podkarpaciu "żywego muzeum" Narcyz Piórecki, aleje w nowo powstającym ogrodzie będą wyłożone specjalnym materiałem, m. in. odpowiednio wyprofilowaną kostką brukową, wskazującą drogę zwiedzającym. Już samo dotknięcie podłoża pozwoli osobom niepełnosprawnym na zorientowanie się, w którym miejscu się znajdują i na jakie napotkają rośliny.
Ponadto przy każdej roślinie zostaną ustawione tabliczki informacyjne w języku Brajla. Zwiedzający będą też mogli korzystać z przewodników wydanych w tym języku. "Przy projektowaniu ogrodu wzorowaliśmy się m. in. na podobnym obiekcie istniejącym w czeskim Brnie" - mówi Piórecki.
Dodaje, że ogród botaniczny będzie też spełniał ważną rolę edukacyjną, jako wydzielona część Arboretum, w której znajdą się pojedyncze okazy poszczególnych gatunków roślin zgromadzonych w tej placówce.
"Będzie to taka wiedza w pigułce, gdzie na dodatek umożliwi się zwiedzającym dotykanie poszczególnych okazów, co w przypadku osób niewidomych ma szczególne znaczenie. Ogród może służyć też młodzieży, jako miejsce praktycznych lekcji botaniki" - podkreśla Piórecki.
Powstający ogród będzie miał powierzchnię jednego hektara, a koszt jego urządzenia wyniesie 800 tys. zł. Pieniądze pochodzą z NFOŚ, Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego i własnych środków.
W Arboretum w podprzemyskich Bolestraszycach można obecnie zobaczyć ok. 1800 gatunków, odmian i form drzew oraz krzewów, 1200 gatunków roślin zielonych i 180 gatunków roślin szklarniowych. Na szczególna uwagę zasługuje 160 gatunków roślin zagrożonych wyginięciem, niezwykle rzadko już występujących.
MSZ
PAP - Nauka w Polsce
kol

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz