DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sokółka Okna i Drzwi chce zdystansować rywali

Autor: dja
Źródło: Sokółka Okna i Drzwi SA
Data: 2006-12-19


11 grudnia w Warszawie odbyła się konferencja prasowa na której oficjalnie poinformowano, że Sokółka SA staje się częścią koncernu Inwido AB. Przejęcie Sokółka Okna i Drzwi było pierwszą konsolidacją dokonaną przez szwedzkiego producenta poza Skandynawią. Umowa podpisana została w lipcu, a od jesieni Sokółka jest częścią Inwido Group. Transakcja ma przynieść polskiej firmie zastrzyk potrzebnego jej - między innymi na dofinansowanie parku maszynowego - kapitału, a także otworzyć przed nią nowe rynki eksportowe, na przykład rynek japoński. Z kolei inwestor chce z pomocą Sokółki rozszerzyć swą działalność na duży i obiecujący rynek, jakim jest Polska. Pragnie też skorzystać z doświadczenia firmy w sprzedaży produktów do Wielkiej Brytanii.

Fot. Sokółka

Grupa Inwido to jeden z największych europejskich producentów okien i drzwi zewnętrznych. Firma wywodząca się ze Szwecji w ostatnim czasie szybko się rozwijała dokonując serii przejęć firm o podobnym profilu działalności. Obecnie skupia kilkanaście skandynawskich marek, produkujących przede wszystkim drewnianą stolarkę okienną i drzwiową. W Skandynawii jest niekwestionowanym liderem. Roczne obroty koncernu przekraczają 330 mln euro, natomiast sprzedaż w 2005 roku wyniosła ok. 285 mln euro. Grupa na koniec 2005r. zatrudniała ok. 1700 osób. Głównym udziałowcem Inwido jest notowany na sztokholmskiej giełdzie, prywatny szwedzki fundusz inwestycyjny Ratos, specjalizujący się w branży budowlanej. Ratos obraca kapitałem w wysokości ok. 1,2 mld euro.

Sokółka Okna i Drzwi SA należy do trójki największych na polskim rynku producentów drewnianej stolarki okiennej i drzwiowej. Roczne obroty spółki wynoszą ok. 22 mln euro, a zatrudnienie wynosi ok. 540 osób. W jej ofercie oprócz produktów z drewna znajdują się także wyroby z aluminium oraz z PCV. Od początku istnienia firmy Sokółka słynie przede wszystkim ze stolarki drewnianej. W tym asortymencie ma też specjalizować się w nadchodzących latach.

Na konferencji Członkowie Zarządu spółki - Janusz Majchrzak i Andrzej Rzempoluch - przedstawili plany rozwoju firmy na polskim rynku. W ciągu trzech lat Sokółka zamierza stać się liderem rynku drewnianych okien i drzwi, dystansując swoich głównych konkurentów. To duże wyzwanie ze względu na znaczne rozdrobnienie branży – liczba producentów okien szacowana jest w Polsce na ok. 3000 firm.

Spółka spodziewa się, że dzięki korzyściom wynikającym z synergii z Inwido w ciągu najbliższych 2 lat jej obroty na rynku krajowym będą wzrastać o ok. 15 mln zł rocznie. Firma zamierza zamierza uruchomić nowe formy aktywności związanej ze sprzedażą i marketingiem, przede wszystkim zaktywizować kanały dystrybucji jej kluczowych produktów. Wtym celu powstaje właśnie program dywersyfikacji współpracy z dystrybutorami wyrobów Sokółki, zakładający powstanie trzech statusów współpracy partnerskiej. System taki przyczynić się ma do motywacji partnerów celem zwiększania sprzedaży, a także do podnoszenia jakości ekspozycji oraz obsługi sprzedaży.

Spółka zamierza również zintensyfikować rozwój sieci punktów sprzedaży detalicznej oraz sprzedaż do odbiorców inwestycyjnych. Nowa strategia zakłada powstanie nowej, niżej pozycjonowanej marki, która uzupełni ofertę o tańsze produkty takie jak okna PCV, okna aluminiowe czy drzwi stalowe.

Rolę, jaką Sokółka ma do spełnienia w strukturze koncernu Inwido, przybliżył Cay Stranden, Członek Zarządu Sokółka Okna i Drzwi S.A., Dyrektor ds. rozwoju Grupy INWIDO. Podkreślił, że stabilna pozycja Grupy Inwido wynika w dużej mierze z siły marek znajdujących się w jej ofercie, a Sokółka Okna i Drzwi jest pod tym względem jednym z najlepiej rozpoznawalnych polskich producentów. Celem Inwido jest dalsze wzmocnienie polskiej marki, wiążące się zarówno z unowocześnieniem zaplecza technologicznego spółki, jak i optymalizacją struktury kanału dystrybucji oraz rozwojem sprzedaży inwestycyjnej.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz