/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Stora Enso inwestuje w zakłady w Austrii i Finlandii

Autor:
Źródło: Stora Enso Polska
Data: 2006-11-12


Koncern Stora Enso ogłosił trzy niezależne od siebie plany inwestycyjne dla zakładów papierniczych Anjala i Oulu w Finlandii oraz dla tartaku Bad St. Leonhard w Austrii. W sumie inwestycje pochłoną niemal 75 mln euro.

Papiernia Anjala
Stora Enso wyda 32,4 mln euro na przebudowę działu wykańczania produktów w fińskiej fabryce Anjala. Dzięki inwestycji wzrośnie wydajność zakładu, przede wszystkim za sprawą zwiększenia mocy produkcyjnych i zracjonalizowania pracy działu konfekcjonowania. Przebudowa ma zostać zakończona przed końcem 2007 roku. W rezultacie w pierwszej połowie 2008 roku zatrudnienie w dziale konfekcjonowania zostanie zredukowane do 35 osób.

Obecna wydajność papierni Anjala wynosi w sumie 515 tys. ton papierów książkowych, powlekanych maszynowo papierów magazynowych oraz ulepszonych papierów gazetowych.

Papiernia Oulu
W innym fińskim zakładzie – Oulu, koncern przeznaczy 25,3 mln euro na uruchomienie nowej linii do cięcia papieru na arkusze. W rezultacie znacznie większa niż do tej pory część papieru produkowanego przez zakład Oulu będzie mogła być konfekcjonowana na miejscu. Inwestycja pozwoli papierni zwiększyć sprzedaż na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Nowa linia ma zostać uruchomiona do połowy 2008 roku.
W zakładzie Oulu rocznie produkuje się 1,015 tys. ton powlekanych papierów graficznych.

Tartak Bad St. Leonhard
W austriackim tartaku kosztem 16,8 mln euro już wkrótce rozpocznie pracę system produkcji płyt warstwowych. Pozwoli on firmie na wejście na bardzo szybko rozwijający się w Europie Środkowej rynek tego rodzaju elementów wykorzystywanych w budownictwie. Roczna wydajność systemu wyniesie 61 tys. m3, co z kolei pozwoli na zwiększenie sprzedaży Stora Enso Wood Products o 28 mln euro rocznie. Rozpocznie on pracę w pierwszym kwartale 2007 roku, zaś cała inwestycja ma być zakończona rok później. Dzięki niej zatrudnienie w tartaku wzrośnie o 53 osoby.

Wielkoformatowe płyty warstwowe to specjalnie klejone drewniane elementy budowlane, wykorzystywane przede wszystkim w konstrukcjach podłogowych, sufitowych, jak również ściennych – zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz