/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 
PRZEMYSŁ DRZEWNY

Stora Enso odpiera zarzuty w sprawie zakupu nielegalnego drewna z Rosji

Stora Enso Polska

Autor:
Źródło: Stora Enso Polska
Data: 2006-11-07


Koncern Stora Enso opublikował oficjalne stanowisko w sprawie wydanego w ostatnich tygodniach przez organizację Greenpeace raportu, z którego wynika, że fińskie firmy papiernicze, w tym Stora Enso, sprowadzały z republiki Karelii drewno pochodzące z nielegalnych plantacji, niespełniających wymogów rosyjskiego prawa o ochronie środowiska.

Firma odniosła się w nim do stawianych jej zarzutów, jak również poinformowała o zainicjowaniu dialogu w zaistniałej sprawie z władzami Karelii i autorami raportu.

W oficjalnej informacji prasowej firma Stora Enso poinformowała, że na wszystkich rynkach, na których działa, prowadzona jest przez nią nieustanna walka z nielegalną wycinką drzew. Co więcej, koncern nie przyjmuje do przetwórstwa drewna pochodzącego z upraw, których dostawcy działają w sprzeczności z obowiązującym w danym kraju prawem o ochronie środowiska. Jednym z najważniejszych narzędzi Stora Enso, mającym wyeliminować handel nielegalnym drewnem, są zaawansowane systemy weryfikujące pochodzenie drzew. Takim systemem dysponuje również Stora Enso Wood Supply Russia, spółka, wobec której ze strony Greenpeace padło oskarżenie o kupowanie drewna od firm posiadających niezgodne z prawem licencje na uprawę i wycinkę drzew.

W komunikacie prasowym koncern zdecydowanie stwierdza, że nabywane przez Stora Enso drewno pochodzi wyłącznie z legalnych źródeł. Wszystkie należące do Stora Enso filie działające na terenie Rosji (poza jedną, która niedawno weszła w struktury koncernu) posiadają certyfikat ekologiczny EIA zezwalający na zgodne z prawem zalesianie i wycinkę drzew.

Aby pomóc w rozwiązaniu zaistniałego problemu, firma Stora Enso wystosowała do władz Karelii pismo, w którym zażądała przedstawienia oficjalnego stanowiska z ich strony. Natomiast kierownictwo Stora Enso Wood Supply Russia spotka się niebawem z przedstawicielami rosyjskiego oddziału Greenpeace, aby omówić kwestię zgodnej z prawem produkcji drewna w republice Karelii.

Jak zapewnia Stora Enso, całe drewno kupowane przez koncern pochodzi z legalnych źródeł. Jeżeli jednak okaże się, że jego część pochodzi z upraw nielegalnych, firma podejmie natychmiastowe działania w celu wyeliminowania tych źródeł dostaw.

Warto wspomnieć również, że Stora Enso wspiera działania dotyczące wyeliminowania sprzedaży nielegalnego drewna podejmowane przez Fińskie Stowarzyszenie Przemysłu Leśnego i międzynarodową organizację ekologiczną WWF.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz