DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jodła pod ochroną

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-14


Zbliża się okres Świąt Bożego Narodzenia. W każdym domu musi być choinka, to nieodzowny atrybut Świąt, relikt, tradycja.

W domach są często sztuczne drzewka, imitujące sosny, świerki, jodły. Atrakcją jest mieć jodełkę, drzewko przyniesione z lasu, jakby nie mógł zastąpić jej świerk.
Jodła (abies alba) jest niezwykle cennym drzewem, charakterystycznym dla naszego regionu, zwłaszcza w południowej części powiatu gorlickiego. Ten gatunek drzew iglastych bardzo wolno rośnie, jodła w ciągu ośmiu lat urasta do wielkości jednego metra.
(...)
Kierując się ochroną tego gatunku drzew, masowo wycinanemu w okresie Świąt Bożego Narodzenia, wojewoda małopolski rozporządzeniem z 3. listopada 2006 roku, wprowadził na obszarze województwa od 15. grudnia 2006 r. do 15. stycznia 2007 r. ochronę dziko występującej jodły pospolitej. W okresie ochrony zakazuje się: niszczenia, uszkadzania; pozyskiwania, przetrzymywania, posiadania; zbywania, nabywania oraz oferowania do sprzedaży jodły o wysokości do pięciu metrów. Natomiast można jodłę pozyskiwać z plantacji, ewentualnie w nadleśnictwach z tzw. cięć pielęgnacyjnych. Co sądzą o tym rozporządzeniu gorliccy leśnicy? - To dobra decyzja - mówi Leon Jagoda, nadleśniczy nadleśnictwa Gorlice. - Takie zakazy istnieją od 20 lat. Mają praktyczny wydźwięk i skuteczny.
(…)

E
Gazeta Krakowska

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz