DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niższe ulgi dla producentów biopaliw

Gazeta Prawna

Autor: Adam Woźniak
Źródło: Gazeta Prawna
Data: 2006-12-14


O ponad połowę zmniejszą się ulgi w podatku akcyzowym dla biokomponentów.

Ministerstwo finansów przygotowało projekt nowych stawek w podatku akcyzowym od biopaliw. Wszedłby w życie 1 stycznia 2007 r.
Dotychczasowa ulga dla paliwa zawierającego ponad 10 proc. biokomponentów, wynosząca 2,2 zł za 1 litr, zostanie w przypadku oleju napędowego zmniejszona do 1 zł.
- To zabije nasz biznes - twierdzą szefowie spółek, które zainwestowały w produkcję biopaliw. Ich zdaniem, zmiana stawek sprawi, że wytwarzanie biokomponentów i mieszanie ich z paliwem będzie nierealne.
- Już chyba nikt nie będzie się w to bawił - mówi Grzegorz Zambrzycki, prezes J&S Energy.
- Producenci zostaną zmuszeni do sprzedawania biokomponentów w Niemczech i Austrii - dodaje Janusz Szostek, prezes Solvent Wistol (d. Solvent Dwory).
To właśnie mieszanki zawierające duże ilości estrów rzepakowych (20 proc. i więcej) byłyby podstawą rozwoju biopaliwowego rynku. Na takim paliwie, tańszym od standardowego oleju napędowego, miały jeździć floty samochodów ciężarowych oraz autobusy.
2,5 mld zł wart byłby przyszłoroczny rynek estrów dodawanych do paliw.
Arkadiusz Kłeczek, dyrektor ds. handlu w Rafinerii Trzebinia, wylicza: dotychczasowa ulga w akcyzie na 1 m3 to 440 zł. Według nowej stawki - zaledwie 220 zł.
- To nie kompensuje wzrostu kosztów wynikającego z dodania estrów. Cena normalnego paliwa i biopaliwa będzie taka sama. Kierowcy wybiorą to pierwsze - tłumaczy Kłeczek.
Projektem rozporządzenia ministerstwa zaskoczona była także Krajowa Izba Biopaliw. Jej wiceprezes, Henryk Zamojski, nie krył emocji.
- Wychodzi na to, że rolnicy produkujący biopaliwa będą musieli do nich dopłacać. To chyba jakiś horror - powiedział. Według niego, dokument został napisany "na kolanie".
Należy przypuszczać, że zmiana wysokości zwolnień akcyzowych wstrzyma inwestycje w produkcję estrów. Przymierzało się do nich 6-7 spółek, ale z rozpoczęciem prac czekały na ogłoszenie nowych stawek.

Adam Woźniak


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz