DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Zielono na święta

Autor:
Źródło:
Data: 2006-12-01


Jeśli chcemy kupić na najbliższe święta żywą choinkę, lepiej już teraz zastanowić się, jakiego drzewka potrzebujemy i ile możemy na nie wydać.

Zwolenników wyższości żywej choinki nad sztuczną jest na pewno więcej niż ekologów, którzy wolą oszczędzić drzewko ubierając na święta sztuczne. Jednak nawet takie osoby, bez wyrzutów sumienia, mogą kupić świerka lub jodłę od leśników.
Przed Bożym Narodzeniem robimy planowane wycinki drzew, które są do wycięcia, bo w ten sposób „prześwietla się” las, żeby rósł lepiej. Właśnie te choinki można kupić w przedświątecznym tygodniu w nadleśnictwach. W ten sposób drzewka nie są marnowane - wyjaśnia Mariusz Turczyk, rzecznik dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. - Jednak nie każde nadleśnictwo co roku robi takie wycinki, dlatego lepiej już teraz zadzwonić do najbliższego i zarezerwować sobie drzewko.
Najtańsze zwykłe świerkiKupowane u leśników świerki i jodły są też sporo tańsze niż oferowane przez sklepy ogrodnicze i supermarkety. Metrowe drzewko można kupić już za 10 zł. Ceny są różne w różnych nadleśnictwach - zależą również od tego, jaki fragment lasu został uporządkowany i ile drzew jest do sprzedania. Metr sześcienny gałęzi na stroiki kosztuje od 70 zł (za świerka) do 130 zł (za jodłę). (…)
Syberyjskie i koreańskieKto może wydać więcej i chce bardziej reprezentacyjne drzewko, powinien poszukać w sklepie ogrodniczym lub specjalistycznym supermarkecie. Choinki w doniczkach i cięte pojawią się w sprzedaży już na początku grudnia. - Jodły, nawet cięte, lepiej znoszą dłuższe stanie w ciepłych pomieszczeniach. Takie drzewko dopiero po dwóch miesiącach traci kolor i igły. Bardzo ładne jodły koreańskie najlepiej kupować w pierwszym tygodniu grudnia. Wtedy wybór jest największy, a drzewko bardzo dobrze przechowa się do świąt wstawione w wodę na balkonie - mówi Piotr Gorzelak z Agrocentrum. (…)
Cięta czy w doniczce ?Od kilku lat sporym powodzeniem cieszą się choinki w doniczkach. Kupują je najczęściej te osoby, które potem chcą posadzić drzewko w ogródku. Najtańsze - około półmetrowe - srebrne świerki kosztują nieco ponad 10 zł, całkiem ładne metrowe drzewka od 20 do 25 zł. Im wyższe drzewko, tym droższe. I nie zawsze można liczyć na to, że po posadzeniu przyjmie się ono w ogródku. (…)

Anna Niedzielska
Echo Dnia

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz