DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Antonio Stradivari preparował chemicznie drewno

Autor:
Źródło:
Data: 2006-11-29


Wielcy lutnicy, m.in. Antonio Stradivari, preparowali chemicznie drewno, z którego wykonywali instrumenty. W ten sposób konserwowali je i poprawiali jakość dźwięku. Potwierdziły to badania opublikowane w "Nature".

Do badań drewna, z którego wykonano cenne, zabytkowe dziś instrumenty, np. skrzypce Stradivariego i Guarneria del Gesu, wykorzystano najnowsze technologie, takie jak spektroskopię podczerwieni i rezonans magnetyczny.
Dzięki temu udało się potwierdzić, że drewno wykorzystane przez osiemnastowiecznych rzemieślników mogło być chemicznie przetwarzane. Zabiegi te konserwowały drewno i poprawiały jakość dźwięku wykonanych z nich instrumentów. Kierujący badaniami Joseph Nagyvary z Texas A and M University i jego amerykańscy współpracownicy wykorzystali do tych analiz fragmenty materii organicznej z wiórów, jakie podczas reperacji pobrano z wnętrza pięciu starych instrumentów. Znaleźli dowody na to, że instrumenty stworzone przez mistrzów cremońskich poddawano np. utlenianiu czy hydrolizie. Obróbki takiej nie przeszły instrumenty wykonane w XVIII w. w Paryżu i Londynie, podobnie jak drewno na instrumenty wytwarzane współcześnie.
Naukowcy zastrzegają, że w przypadku niektórych instrumentów nie można wykluczyć, że część procesów chemicznych zaszła w drewnie spontanicznie, pod wpływem czasu.
Różnice te mogą też wynikać z różnic w regionalnych praktykach konserwacji drewna, wpływających na mechaniczne i akustyczne właściwości drewna - napisali autorzy badań.
Zrozumienie procesów chemicznej obróbki drewna może doprowadzić do udoskonalenia współczesnej produkcji skrzypiec - uważają naukowcy.

PAP, msu
ONET.PL

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz