DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Gminy nie muszą przejmować mieszkań od Lasów

Autor: dja
Źródło:
Data: 2006-11-29


Trybunał Konstytucyjny wydał orzeczenie, w którym stwierdził, że niedopuszczalne jest pozbawienie gmin możliwości decydowania we własnych sprawach majątkowych. Tym samym Lasy Państwowe nie mogą przerzucać ciężaru utrzymania zdewastowanych i często zadłużonych mieszkań na gminy, które nie chcą ich przejąć.

Sprawa sprowokowana została przez działania Nadleśnictw Karwin i Gryfino, które korzystając z "Ustawy o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe" oraz "Ustawy o lasach" chciały przekazać zbędne mieszkania należące do Lasów Państwowych.

Gminy odmówiły przejęcia mieszkań w fatalnym stanie technicznym, wraz z lokatorami, których nie było stać było na ich wykup pomimo wysokich bonifikat. Część budynków była również zadłużona.

Nadleśnictwa skierowały sprawy do sądów rejonowych w Gorzowie Wielkopolskim i Gryfinie. W ocenie sądów przymuszanie gmin do przejmowania lokali mieszkalnych wbrew ich woli narusza m.in. konstytucyjną zasadę samodzielności gmin, w związku z czym zwróciły się z pytaniem prawnym do Trybunału Konstytucyjnego, a ten przyznał im rację. Według orzeczenia rzeczą niedopuszczalną jest pozbawienie gmin możliwości decydowania we własnych sprawach majątkowych.

Sędzia sprawozdawca Mirosław Wyrzykowski podkreślił, że ustawa powinna zawierać przesłanki odmowy przez gminę przejęcia mieszkań. Równocześnie Trybunał zastrzegł, że orzeczenie dotyczy wyłącznie Lasów Państwowych bowiem ich dotyczyły pytania prawne.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz