DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Trybunał Konstytucyjny wypowie się w sprawie działań Lasów Państwowych

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2006-11-28


Trybunał Konstytucyjny rozpatrzy sprawę nieodpłatnego przekazywania przez Lasy Państwowe nieruchomości gminom.

Trybunał Konstytucyjny zbada, czy ustawa o zasadach przekazywania zakładowych budynków mieszkalnych przez przedsiębiorstwa państwowe jest zgodna z konstytucją.

Pytania prawne skierowały sądy z związku z toczącymi się postępowaniami z powództw nadleśnictw Lasów Państwowych o zobowiązanie gmin do złożenia oświadczenia woli w sprawie nieodpłatnego nabycia nieruchomości.

Nadleśnictwa wskazują, że w przypadku nieskorzystania z oferty sprzedaży tych nieruchomości, lokale można przekazać gminie. Gminy odmówiły przejęcia nieruchomości.

Według nadleśnictw, przepisy pozwalają na nieodpłatne, niezależne od woli gminy przekazanie nieruchomości wraz z lokatorami, niezależnie od przyszłych nakładów związanych z poprawą stanu technicznego nieruchomości oraz poziomu zadłużenia.

W ocenie pytających sądów, uprawnienia Lasów Państwowych naruszają m.in. zasadę samodzielności gmin. Na gminy nałożony został bowiem obowiązek przejmowania wbrew ich woli lokali mieszkalnych znajdujących się w zasobach Skarbu Państwa, w tym przypadku - Lasów Państwowych.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz