DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Wspólny cel: wzrost zużycia drewna

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: UNECE Timber Committee
Data: 2006-11-25


W dniach 19-20 października b.r. w Quebec City (Kanada) odbyła się 1. Międzynarodowa Konferencja Drewna Iglastego (1st International Softwood Conference). W konferencji wzięło udział 21 delegacji z 19 państw, reprezentujących ponad 80% światowego rynku drewna iglastego.

1st International Softwood Conference to nowa forma dotychczasowych spotkań branży realizowanych pod nazwą European Softwood Conference. W tym roku powinna odbyć się 54 edycja europejskiej konferencji - jednak ze względu na globalizację rynku i konieczności uwzględnienia dużych producentów drewna iglastego spoza granic Europy - podjęto decyzję o zmianach formatu i nazwy konferencji. Konferencja w Kanadzie była pierwsza po za granicami Europy. Udział w niej wzięły delegacje z takich państw jak Australia, Austria, Belgia, Kanada, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Japonia, Łotwa, Maroko, Norwegia, Rumunia, Hiszpania, Szwecja, Holandia i USA

Podczas kongresu analizowano rynek drewna iglastego i związanych z nim produktów, zarówno w aspekcie statystyk historycznych jak i perspektyw na przyszłość.

Dane opublikowane podczas kongresu jednoznacznie wskazują, że w lasach iglastych prowadzona jest zrównoważona gospodarka nie naruszająca ich trwałości. Roczne pozyskanie drewna iglastego realizowane jest na poziomie 80% przyrostu w Ameryce Północnej i 62% w Europie (z wyłączeniem Rosji).

Europa
W 2005r. z krajów europejskich wyeksportowano ok. 7,7 mln m3 tarcicy iglastej netto. Prognozy na rok 2006 i 2007 wskazują, że ilość ta wzrośnie do ok. 8,2 mln m3. Europejskie tartaki w 2006r. wyprodukują ok. 129 mln m3 tarcicy iglastej. W tym czasie zużycie w regionie wyniesie ok. 110 mln m3 co oznacza wzrost o 2,6% w stosunku do roku 2005. Ze względu na optymistyczne prognozy w zakresie budownictwa mieszkaniowego - zwłaszcza w Europie Wschodniej w 2007r. zużycie drewna powinno również wzrosnąć.

Stabilny wzrost produkcji obserwowany jest w Rosji. W Niemczech na rok bieżący przewidywana jest produkcja o 13.2% większa niż w roku ubiegłym (co związane jest z budową nowych tartaków lub rozbudową istniejących).
Tartaki w Szwecji zanotowały w 2005r. wzrost produkcji o 5.4%, prognozy na rok 2006 przewidują dalsze rozwój o 3,8%. W 2007r. produkcja tarcicy iglastej w tym kraju prawdopodobnie ulegnie zmniejszeniu, co związane będzie z zakończeniem przerobu drewna z wiatrołomów po huraganie jaki miał miejsce w 2005r.

Ameryka Północna
Produkcja tartaków iglastych w Ameryce Północnej zanotowała szczyt w 2005r. osiągając 128 mln m3 tarcicy. W 2006r. poziom produkcji spadnie, jako odzwierciedlenie pogarszającej się koniunktury w USA - zwłaszcza na rynku budownictwa jednorodzinnego.
W 2005r. zużycie tarcicy iglastej w USA wyniosło 110 mln m3. Na rok 2006 prognozowany jest jego spadek do ok. 106 mln m3. Kontynuacja tego trendu wystąpi najprawdopodobniej w 2007r. ze względu na zakładany dalszy spadek ilości budowanych mieszkań.

Azja
Analiza statystyczna pokazuje rosnące znaczenie Chin jako importera i eksportera produktów drzewnych. W ostatnich latach kraj ten stał się największym na świecie eksporterem wyrobów z drewna i drugim po USA importerem kłód i tarcicy.

Okres gorszej koniunktury ma za sobą gospodarka japońska. Japonia pozostaje ważnym klientem producentów tarcicy iglastej. W ostatnim czasie wyraźny jest rosnący trend zakupów wyrobów bardziej przetworzonych, takich jak np. konstrukcyjne drewno klejone.

Australia
Australijska produkcja tarcicy iglastej w latach 2006-2007 osiągnie ok 4,2 mln m3 rocznie. Produkcja tartaków przewyższa lokalne zapotrzebowanie, nadwyżki są eksportowane m.in. do Chin, Japonii i USA.

Wyzwania jakie stają przed przemysłem drewna iglastego w skali globalnej poruszane były podczas sesji warsztatowych i dyskusji panelowych. Między innymi omawiano takie tematy jak wpływ globalizacji na rynek tarcicy iglastej, promocję budownictwa o konstrukcji szkieletowej z drewna, kwestie przepisów fitosanitarnych i świadectwa pochodzenia produktów. Podkreślano osiągniecie lepszych rezultatów promocji drewna dzięki wspólnemu działaniu (np. European Wood w Chinach).

Ważnym wątkiem w obradach były również sprawy "leśnictwa zrównoważonego" i konieczności użytkowania lasów z zachowaniem równowagi ekologicznej oraz promowanie inicjatyw związanych z budownictwem ekologicznym.

Kolejna konferencja odbędzie się 8. października 2007r. w Genewie (Szwajcaria).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz