DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Powstaje olsztyńskie Centrum Energii Odnawialnej

PAP – Nauka w Polsce

Autor: Marta Stankiewicz , reo<br><font color=gray>JR</font>
Źródło: PAP &#8211; Nauka w Polsce
Data: 2006-11-24


Uniwersytet Warmińsko–Mazurski powołał międzywydziałowy zespół naukowców, którzy prowadzą badania nad biopaliwami, wykorzystaniem energii słonecznej, wiatrowej i źródeł geotermalnych. Stworzą oni Centrum Energii Odnawialnej. Centrum to zajmie się koordynacją projektów, zdobywaniem unijnych funduszy, a także doborem firm wdrażających technologie wypracowane przez badaczy.<

ŹRÓDŁA GEOTERMALNE POD OLSZTYNEM
Zdaniem pomysłodawców, na terenie Warmii i Mazur znajduje się wiele źródeł energii odnawialnej, które mogłyby być wykorzystywane.
Należą do nich źródła geotermalne, znajdujące się kilkaset metrów pod powierzchnią ziemi, między innymi pod Olsztynem.
Zdaniem prof. Janusza Piechockiego z Wydziału Nauk Technicznych z UWM, po opracowaniu odpowiedniej technologii można by je wykorzystać do ogrzewania części miasta.

NIEDOCENIANA WIERZBA KRZEWIASTA
Innym godnym zainteresowania źródłem energetycznym jest wierzba krzewiasta. Według prof. Stefana Szczukowskiego z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa, prowadzącego od lat badania nad właściwościami energetycznymi wierzby, jej uprawa to doskonała alternatywa dla rolników zajmujących się dotychczas produkcją tradycyjnych surowców żywnościowych.
Wartość energetyczna wierzby jest porównywalna z wartością średniej jakości drewna. Wynosi około 19 MJ na kilogram suchej masy, co stanowi równoważnik dwóch trzecich wartości opałowej średniej jakości węgla kamiennego.
Rośliny energetyczne uznawane są za paliwo neutralne pod względem emisji węgla. Jak informuje prof. dr hab. Antonii Faber, kierownik Studium Doktoranckiego z Zakładu Agrometeorologii i Zastosowań Informatyki IUNG, w odróżnieniu od paliw kopalnych (węgla kamiennego i ropy naftowej), bilans cyklu przemian węgla jest w przypadku wierzby zamknięty.
"Biomasa drugorocznego plonu wierzby wynosi około 15,4 t/ha przy nasadzeniu około 40 000 roślin/ ha" – wyjaśnia Faber. "Z pędów plonu z pierwszego roku, wynoszącego około 6 t/ha, najczęściej wykonuje się sadzonki. Wierzba jest zatem rośliną o bardzo wysokim stopniu przyrostu biomasy, a jej zastosowanie opałowe stanowi alternatywę dla innych paliw, powodujących znaczne szkody w środowisku naturalnym.
Jednym z unijnych wymogów, które spełnić musi Polska do roku 2010, jest osiągnięcie zużycia energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w wysokości 7.5 procent. Badania przeprowadzone przez Katedrę Energetyki i Elektrotechniki UWM w województwie Warmińsko–Mazurskim wykazały, że na razie tylko 5 procent energii pochodzi z odnawialnych źródeł.
PAP – Nauka w Polsce, Marta Stankiewiczreo


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz