DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Ludzie muszą stać w kolejce do lasu

Autor:
Źródło:
Data: 2006-11-22


Co roku na terenie Nadleśnictwa Głogów wycina się 55 tys. me­trów sześciennych drzew. To dużo. Mimo to ludzie muszą czekać w kolejkach, by kupić drewno do ogrzania domów.

- Drewno sprzedajemy prawie przez cały rok, tylko wakacje to martwy sezon - powiedział za­stępca nadleśniczego Adam Grzelczak. - Wokół miasta po­wstało dużo nowych osiedli domków jednorodzinnych. A teraz kto buduje domek, ten ro­bi i kominek. Stąd bierze się du­że zapotrzebowanie na drewno liściaste, na które trzeba teraz czekać w kolejce.
Wycinka i sprzedaż drzewa prowadzona jest we wszystkich 11 podgłogowskich leśnictwach. [...] - Drewno na opał to zaledwie 10 do 15 procent pozyskiwanego materiału - twierdzi A. Grzel­czak. - Większość drewna prze­znacza jest bowiem do produk­cji. Połowę naszego drewna wy­korzystują lokalne firmy, które robią z niego meble, płyty wió­rowe, parkiet i tarcicę. [...] Zapotrzebowanie na drewno jest tak duże, że trudno mu sprostać. Wycinkę ograni­czają jednak nałożone limity.
W naszych leśnictwach drew­no liściaste moż­na kupić w cenie od 85 zł do 125 zł za 1 metr sześć. Iglaste jest nieco tańsze. Mieszkańcy oko­licznych wsi chętnie nabywają również gałęzie, które zostają po ścince. Kosztują one tylko ok. 30 zł za kubik. Jednak trzeba je samemu pociąć i wywieźć z lasu. [...] Kilka lat temu palenie drewnem kosztowało o połowę mniej niż węglem. Teraz wycho­dzi prawie na to samo, jeśli doli­czymy koszt transportu.

Sylwia Dobies
Gazeta Lubuska

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz