DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 
TARTACZNICTWO

Schweighofer buduje nowy tartak w Rumunii

Holzindustrie Schweighofer

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Holzindustrie Schweighofer
Data: 2006-11-17


Holzindustrie Schweighofer GmbH jeden z potentatów europejskiego przemysłu drzewnego, zamówił pierwsze urządzenia do nowego zakładu w Rumunii.

Plac surowca<br>fot. SchweighoferPlac surowca<br>fot. Schweighofer

Zakład o zdolności przetarcia ok. 1 mln m3 powstaje w Radauti w północnej Rumunii. Produkcję tarcicy powinien rozpocząć na początku 2008r. To drugi tartak Schweighofera w tym kraju.

Holzindustrie Schweighofer to austriackie przedsiębiorstwo z długoletnią tradycją, które wydawało się, że zniknie z mapy "wielkiego" przemysłu drzewnego Europy.

Tradycje tartaczne w rodzinie Schweighofer sięgają roku 1642. Współczesna historia sięga roku 1956, kiedy Franz i Maria Schweighofer przejmują tartak w austriackim Brand - zatrudniający 3 osoby i przerabiający 1000 m3 rocznie. W 1977r. w zakładzie zainstalowana została pierwsza na świecie "profilująca" linia przetarcia drewna - dziś tego typu technika przetarcia stosowana jest we wszystkich dużych tartakach.

W 1995r. Schweighofer przejmuje największy i najnowocześniejszy tartak w Republice Czeskiej. Do roku 1998 rodzinne przedsiębiorstwo posiada już 6 tartaków na terenie Austrii i Czech o łącznej zdolności produkcyjnej ponad 3 mln m3 i zatrudnieniem 1300 osób

W 1998r. następuje decyzja o fuzji z Stora Enso Timber - szwedzką firmą, która w tym czasie prowadziła europejską ekspansję, kupując wiele zakładów w Europie. Dzięki fuzji powstaje trzecie co do wielkości przedsiębiorstwo tartaczne na świecie.

W 2001 Stora odkupiła od rodziny Schweighofer pozostałe udziały w przedsiębiorstwie.

Kiedy wydawało się, że to już koniec pięknej historii związku z przemysłem drzewnym Schweighofer rozpoczął budowę tartaku w Sebes (Rumunia).

Obecnie zakład w Sebes posiada zdolności przerobu rzędu 1,1 mln m3 surowca rocznie. W ciągu roku może wysuszyć 500 tys. m3 drewna i przerobić na strugarkach ok. 450 tys. m3. Zakład posiada również zdolności klejenia drewna (40 tys. m3/rok) i impregnacji. W 2006r. Uruchomiona została linia produkcji pelletu o wydajności 25 tys. ton rocznie.

Schweighofer buduje nowy tartak w Rumunii (Zdjęcia: 6)

Plac surowca<br>fot. SchweighoferPlac surowca<br>fot. SchweighoferHala przetarcia<br>fot. SchweighoferHala strugarek<br>fot. SchweighoferZaładunek tarcicyLinia pellet

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz