DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W Polsce jest ponad 1,7 miliona małych i średnich firm

Autor:
Źródło:
Data: 2006-11-15


Najwięcej jest przedsiębiorstw zatrudniających najwyżej 9 pracowników. Małe firmy coraz chętniej pukają do banków po kredyt.

W konkursie Wielka Mała Firma pod uwagę wzięte zostały wyniki firm, których roczne obroty nie mogły przekroczyć 4 milionów euro, co odpowiada sprzedaży na poziomie mniej więcej 16 milionów złotych. W przypadku firm małych i mikro, obroty te były jeszcze mniejsze. To ostrzejsze kryteria kwalifikacyjne niż stosuje GUS, dzieląc przedsiębiorstwa na średnie, małe i mikro. Trzymając się oficjalnych definicji statystycznych w Polsce, mamy ponad 1,7 miliona małych i średnich firm, większość z nich należy do prywatnych właścicieli i stanowią one ponad 99,8 proc. wszystkich przedsiębiorstw. W gronie tym aż 96,4 proc. to mikroprzedsiębiorstwa zatrudniające najwyżej 9 osób. Firmy średnie to 0,8 proc. wszystkich firm, a jedynie 0,2 proc. to firmy duże.
(...)
DEFINICJE PRZEDSIĘBIORSTW WEDŁUG GUS
Średnie przedsiębiorstwo:
■ zatrudnia mniej niż 250 pracowników oraz
■ jego roczny obrót nie przekracza 50 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów euro;
Małe przedsiębiorstwo:
■ zatrudnia mniej niż 50 pracowników oraz
■ jego roczny obrót nie przekracza 10 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów euro;
Mikroprzedsiębiorstwo:
■ zatrudnia mniej niż 10 pracowników oraz
■ jego roczny obrót nie przekracza 2 milionów euro lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów euro.
Źródło: Zalecenie Komisji Europejskiej 2003/361/WE z dnia 6 maja 2003 r. dotyczące definicji małych i średnich przedsiębiorstw

REKLAMA
Cennik usług reklamowych

Ponad jedna trzecia małych i średnich firm trudni się handlem, prawie 20 proc. świadczy usługi dla innych firm, a mikrofirmy dominują w branży budowlanej, i to firmy z tego właśnie sektora często zmieniają profil swojej działalności, aby utrzymać się na rynku lub poprawić wyniki.
Sytuacja firm należących do sektora małych i średnich przedsiębiorstw poprawia się, a przedstawiciele organizacji zrzeszających pracodawców uważają, że w kolejnych latach firmy z sektora MSP będą tworzyły nadal około 50 proc. produktu krajowego brutto.
(...)
Dostępne badania pokazują, że 40 proc. firm chce zwiększyć swoje inwestycje, głównie dzięki środkom z kredytów i funduszy unijnych. Na razie tylko 1,2 proc. inwestycji firm sektora MSP jest finansowane przy użyciu funduszy unijnych, ale ten udział w kolejnych latach na pewno będzie wzrastał.

Paweł Czuryło
GAZETA PRAWNA NR 221 (1839)
zobacz także:
Wielka Mała Firma: finał konkursu Gazety Prawnej


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz