DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek: Wyniki będą słabsze od planu

Barlinek SA

Autor: dja
Źródło: Barlinek SA
Data: 2006-11-06


Zarząd spółki skorygował prognozę wyników Grupy Kapitałowej Barlinek na rok 2006. Niższe sś przewidywania co do wartości sprzedaży (351 mln zł wobec planowanych 406,3 mln zł) oraz zysk netto (41 mln zł zamiast 51,9 mln zł) i EBITDA (61 mln zł przy pierwotnie zakładanych 80 mln zł). Prognozy na rok 2007 zostały potwierdzone.

Słabsze wyniki to wynik utrzymującego się, niskiego kursu złotego (w nowej prognozie 3,85 euro zamiast 4,0 w prognozie przedstawionej w kwietniu). Biorąc pod uwagę udział eksportu w przychodach ze sprzedaży na poziomie 70 %, różnica w wartości osiągniętych przychodów na niekorzyść spółki jest bardzo istotna.

Korekta prognozy spowodowana jest także późniejszym osiągnięciem przez nową linię produkcyjną deski podłogowej pełnych zdolności produkcyjnych. Uruchomienie linii miało miejsce w miesiącu czerwcu, natomiast osiągnięcie pełnych zdolności nastąpiło w miesiącu październiku, a nie jak zakładano pierwotnie na przełomie lipca i sierpnia. W związku z tym opóźnieniem spółka Barlinek SA została zmuszona do przesunięcia części zaplanowanych dostaw z II półrocza 2006r na przyszły rok.

W prognozach sprzedaży na 2006 rok firma zakładała również sprzedaż nowego produktu - deski o grubości 10 mm. Deska ta miała być produkowana na nowej linii produkcyjnej, jednakże z przyczyn leżących po stronie dostawcy maszyn, produkcja deski 10 mm mogła zostać uruchomiona dopiero w IV kwartale, zamiast jak wcześniej planowano w III kwartale. Wobec czego planowane na IV kwartał dostawy zostaną zrealizowane dopiero w przyszłym roku.

Zarząd Barlinek SA obserwując problemy w uruchomieniu i dochodzeniu do pełnej wydajności nowej linii produkcyjnej w Barlinku, podjął decyzję o wcześniejszym zatrudnieniu pracowników przeznaczonych do obsługi kluczowych węzłów - budowanej na Ukrainie linii produkcyjnej. Pracownicy ci są szkoleni zarówno na linii produkcyjnej w Barlinku, jak i w fabryce dostawcy maszyn i urządzeń w Niemczech. Wiąże się to z dodatkowymi i nieplanowanymi kosztami, jakie musi aktualnie ponieść Grupa Barlinek, jednakże dzięki takiej decyzji zwiększa się bezpieczeństwo i gwarancja prawidłowego i terminowego uruchomienia produkcji deski podłogowej na Ukrainie.

Dodatkowo nadal nie udało się rozwiązać problemu sortowni drewna iglastego, wobec czego Spółka Barlinek Inwestycje zmuszona jest ponosić dodatkowe koszty manipulacji surowca iglastego poza fabryką w Barlinku. Problem związany jest z niewłaściwym zaprojektowaniem i wykonaniem przez dostawcę fińskiego sortowni kłód w Barlinku, w wyniku czego jest ona w stanie osiągnąć niecałe 50% gwarantowanej w umowie wydajności. W celu odzyskania już poniesionych dodatkowych kosztów spółka złożyła pozew do sądu przeciwko wykonawcy sortowni.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz