DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Barlinek rozbuduje fabrykę peletu

Barlinek SA

Autor: dja
Źródło: Barlinek SA
Data: 2006-11-11


Barlinek Inwestycje Spółka z o.o. (podmiot zależny Barlinek S.A.) zamierza w 2007r. przeprowadzić inwestycję budowy nowego wydziału produkcji ekologicznego paliwa - peletów. Uruchomienie produkcji planowane jest na koniec III kwartału 2007r.

Planowany koszt inwestycji zamknie się kwotą ok. 28 mln zł, a docelowa moc produkcyjna nowego wydziału wyniesie ok. 48 tys. ton peletów rocznie. Realizacja inwestycji pozwoli na 100% wykorzystanie wszystkich odpadów drzewnych oraz zapewni dodatkowy zysk netto w wysokości 12 mln zł rocznie.

Barlinek Inwestycje Sp. z o.o. jest obecnie znaczącym producentem, tego poszukiwanego zarówno na rynku polskim jak i zagranicznym, ekologicznego paliwa. Po zrealizowaniu inwestycji zdolności produkcyjne spółki wzrosną z obecnych 50 tys. ton do blisko 100 tys. ton peletów rocznie.

Surowiec do produkcji pelet z Barlinka stanowią odpady poprodukcyjne w postaci trocin. Jest to zarazem najcenniejszy materiał do produkcji biopaliwa - w 100% naturalne, dzięki swojej formie i budowie szybko schną i dają się łatwo rozdrabniać. Dzięki optymalnemu procesowi spalania w urządzeniach grzewczych, poziom szkodliwości CO2 jest taki sam, jak przy naturalnym butwieniu drewna. Podczas spalania nie uwalnia się siarka, a powstały popiół może być wykorzystany jako nawóz. Produkt jest praktycznie wolny od pyłów (poziom 0,3%) i nie zawiera substancji toksycznych. To także paliwo ekonomiczne. Ocenia się, że w celu ogrzania domu jednorodzinnego średniej wielkości w sezonie zimowym, wystarczy 4 do 5 ton tego paliwa (dokładna ilość zależy od technologii konstrukcji budynku). Wartość opałowa pelet z Barlinka wynosi około 4,5 tysięcy kilokalorii z 1 kilograma. Pelety mają wysoką gęstość własną dzięki czemu zajmują niewielką powierzchnią składową – 1 tona pelet produkowanych w Barlinku zajmuje objętość 0,8-0,9 metrów sześć. (zależnie od wielkości w ofercie są pelety o średnicy 6 lub 8 mm).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz