DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

GIEŁDA. Ostatni debiut w tym roku.

Autor:
Źródło:
Data: 2004-12-29


Apetyt Eurofaktora
Na warszawskiej giełdzie zadebiutują akcje Eurofaktora, 36. i jednocześnie ostatniej w tym roku firmy, która zdecydowała się uplasować swoje walory na parkiecie. Po udanym debiucie Drozapolu-Profil pod koniec zeszłego tygodnia, również w tym przypadku analitycy oczekują wzrostu rynkowej ceny papierów.

Eurofaktor będzie pierwszą na warszawskim parkiecie firmą specjalizującą się w świadczeniu usług faktoringowych. Działalność spółki polega głównie na wykupie nieprzeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, należnych im od odbiorców z tytułu dostaw towarów lub usług. W dalszej kolejności podmioty takie jak Eurofaktor dostarczają przedsiębiorstwom środki za nieuregulowane faktury, a następnie same ściągają należności od dłużników.

– Eurofaktor posiada obecnie dominującą pozycję wśród spółek niebankowych, a jej udział mierzony wartością wykupionych faktur zwiększył się na przestrzeni ostatniego roku z 4,8 do 9 proc. – podkreśla Robert Sobieraj, analityk Bankowego Domu Maklerskiego PKO BP. Jego zdaniem, wartość akcji spółki należy oszacować na 24 zł, podczas gdy ich cena na rynku pierwotnym wyniosła zaledwie 18 zł.

W trakcie oferty publicznej walory firmy cieszyły się sporą popularnością, co w rezultacie zaowocowało ponad 32,5-proc. redukcją zapisów wśród drobnych inwestorów. Zapisy były prowadzone na przełomie listopada i grudnia. – O atrakcyjności inwestycji mogą świadczyć m.in. dobre wyniki finansowe Eurofaktora, który tylko w ciągu pierwszego półrocza zarobił na czysto 2 mln zł – dodaje R. Sobieraj. W całym poprzednim roku zysk netto firmy zamknął się kwotą 2,7 mln zł.

Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, wpływy z emisji akcji miały się zamknąć kwotą ok. 50 mln zł. Zarząd firmy zapowiedział, że większość gotówki trafi na rozwój działalności faktoringowej. W rezultacie, dzięki zastrzykowi kapitałowemu, możliwe będzie w ciągu najbliższych kilku lat istotne umocnienie dotychczasowej pozycji Eurofaktora na rynku. Po roku 2006 spółka ma znaleźć się w gronie trzech największych instytucji w sektorze pod względem wartości skupowanych faktur. Program inwestycyjny zakłada również utworzenie – kosztem 1 mln zł – spółki prowadzącej księgowość zewnętrzną dla podmiotów z grupy kapitałowej.

Krzysztof Pączkowski

Gazeta Prawna - Newsletter

http://www.gazetaprawna.pl/dzialy/28.html?numer=1363&dok=1363.28.419.2.10.3.0.1.htm


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz