DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Energia z biogazu pochodzącego z odpadów

Nauka w Polsce

Autor: opr. JR
Źródło: Nauka w Polsce
Data: 2006-11-05


Produkcję energii z biogazu pochodzącego z odpadów, składowanych na komunalnym wysypisku śmieci, uruchomiono w piątek 3 listopada w Legnicy. Instalacja kosztowała blisko 6 mln zł. „Wykorzystuje ona trujący biogaz, głównie metan, który w zwykłych warunkach stwarza niebezpieczeństwo samozapłonów" - mówi prezes Legnickiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej (LPGK) Józef Wasinkiewicz.

Inwestor, spółka ENER-G Polska z kapitałem polsko-angielskim zapowiada, że eksploatacja biogazu z legnickiego wysypiska może potrwać 15 lat. Wasinkiewicz wyjaśnia, że biogaz przekształcany jest w prąd, a energię elektryczną kupuje sieć energetyczna legnickiego zakładu energetycznego. Rocznie przetworzonych zostanie blisko 2 mln m sześć. biogazu. Dzięki temu powstanie 3,2 mln kWh energii elektrycznej, co zaspokoi roczne zapotrzebowanie blisko 2 tysięcy gospodarstw domowych.

Właścicielem składowiska jest spółka LPGK, której 100 proc. udziałów należy do gminy. W zamian za udostępnienie inwestorowi 16 ha wysypiska, spółka ma prawo do udziału w przychodach ze sprzedaży prądu.
Inwestor, firma ENER-G Polska, jest częścią grupy zajmującej się wytwarzaniem ekologicznej energii. W samej Wielkiej Brytanii posiada około 30 instalacji produkujących energię odnawialną. Koncern działa też w Hiszpanii i Holandii.

PAP - Nauka w Polsce, Mirosława Szczecińska
reo

REKLAMA
Cennik usług reklamowych

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz