DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Pieniądze idą w las

Autor:
Źródło:
Data: 2006-10-19


Lasy Państwowe będą otrzymywać co roku niemal 100 mln złotych. Wszystko dzięki Ministerstwu Środowiska, które przygotowało ustawę dotyczącą wykorzystania praw do emisji gazów - podaje "Rzeczpospolita".

Resort środowiska skierował właśnie do konsultacji projekt ustawy o wykorzystaniu jednostek emisji gazów cieplarnianych i innych substancji. Zakłada on, że właściciele lasów będą zarabiać na handlu prawami do emisji dwutlenku węgla. Najwięcej zyskają na tym Lasy Państwowe, w których gestii jest ok. 80 proc. terenów leśnych w Polsce.
Od 2008 r. sygnatariusze tzw. protokołu z Kioto będą rozliczani ze zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Wiele państw ma z tym problemy. Polska jest w komfortowej sytuacji, bo spełniamy zobowiązania i mamy ogromną nadwyżkę, którą z chęcią odkupią od nas inne państwa. Dane z 2004 r. pokazują, że nasza emisja dwutlenku węgla jest o 25 proc. mniejsza, niż wynoszą zobowiązania z Kioto.
Ministerstwo Środowiska proponuje, aby ze sprzedaży części tej nadwyżki skorzystali właściciele lasów. W międzynarodowym systemie handlu emisjami uczestniczą rządy krajów. W jaki sposób polskie władze zamierzają przekazać te uprawnienia właścicielom lasów - ustawa nie precyzuje.
Pomysł budzi wiele kontrowersji wśród ekspertów. "Do 2008 r. powinien powstać program zagospodarowania naszej nadwyżki emisji, potrzebne są szerokie konsultacje i badania. Zalesianie jest kierunkiem bardzo dyskusyjnym, nie można stawiać tylko na to rozwiązanie" - mówi dyrektor Instytutu na rzecz Ekorozwoju Andrzej Kassenberg.
"Jeżeli wiązanie dwutlenku węgla przez lasy będzie należycie scertyfikowane i znajdzie się na nie nabywca, to potencjalnie takie prawo będzie można sprzedać. Problem polega na tym, że ten handel opiera się w dużej mierze na zaufaniu publicznym. Trudno sobie wyobrazić, by prywatny właściciel lasów sprzedawał te uprawnienia bez gwarancji rządu, że zostaną one odpisane z rządowej puli" - mówi "Rzeczpospolitej" Wojciech Galiński, odpowiedzialny m.in. za projekty zalesień w Biurze Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Klimatu.

"Rzeczpospolita" (PAP, pb)

JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz