DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Jaroma bliżej WFM

Parkiet

Autor: Łukasz Wójcik
Źródło: Parkiet
Data: 2004-12-27


NWZA Wielkopolskich Fabryk Mebli zgodziło się na emisję do 13,2 mln akcji serii D z wyłączeniem prawa poboru. Niewykluczone, że wszystkie papiery obejmie firma Jaroma. Obydwie spółki podpisały już list intencyjny w tej sprawie.

Spółka meblarska przed emisją zamierza zmniejszyć wartość nominalną istniejących akcji z 10 do 3 zł. Po tej operacji kapitał zakładowy spadnie do 10,4 mln zł. Teraz papiery na giełdzie wyceniane są na 2,18 zł. Po obniżeniu wartości nominalnej akcji spółka zamierza podwyższyć kapitał maksymalnie o 39,6 mln zł przez emisję do 13,2 mln akcji serii D.

Teraz kapitał dzieli się na 3,45 mln walorów. Z naszych informacji wynika, że kasę firmy powinno zasilić co najmniej 20 mln zł. Niewykluczone że część lub wszystkie akcje obejmie przedsiębiorstwo Jaroma. Świadczy o tym list intencyjny, który podpisały obydwa podmioty. Uzgodniły, że Jaroma kupi akcje WFM nowej emisji odpowiadające wartości jej majątku. Wycena zostanie dokonana w ciągu dwóch miesięcy od dnia powzięcia uchwały przez NWZA. O planach przejęcia kontroli przez Jaromę nad WFM świadczy także powołanie Romana Gabrysia na przewodniczącego rady nadzorczej giełdowej spółki, który pracuje w jednej z firm z grupy Jaroma.

Dzięki pieniądzom pozyskanym z emisji WFM chce zrealizować zamierzenia inwestycyjne i oddłużyć się, co przy pozyskaniu nowych inwestorów zapewni jej stabilność. Firma ma bowiem kłopoty finansowe. Niedawno sąd zatwierdził układ z wierzycielami. Przypomnijmy, że zgodzili się na propozycje spółki, zakładające 40-proc. redukcję i spłatę zobowiązań przekraczających 4,5 tys. zł w ratach przez pięć lat. Drobni wierzyciele zostaną spłaceni w 12 miesięcy.

W rozwiązaniu kłopotów może pomóc także sprzedaż udziałów w spółce Meble Oborniki. WFM podpisało przedwstępną umowę z firmą BIK. Do 30 lipca 2005 r. obydwa przedsiębiorstwa muszą dostać zgodę na transakcję od rady nadzorczej i walnego zgromadzenia. Jej wartość wyniesie 11,5 mln zł.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz