DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Leśników rozmowy (nie)kontrolowane

Autor:
Źródło:
Data: 2006-10-17


Spotykają się w tym miejscu już od kilku lat. Chociaż nie zawsze są we wszystkim zgodni, prawie zawsze udaje im się w ważnych sprawach osiągnąć kompromis. <

Pochodzą z całego kraju, a także z różnych stron świata; bliższych i dalszych.
I chociaż nie las zielony jest jedynym tematem, to wszystkich łączy jedno - troska o otaczającą nas przyrodę. Leśne forum dyskusyjne przy portalu "Lasy polskie" nie jest czymś nowym, czy też rewolucyjnym w świecie internetu. Jednak, jak przyznają sami użytkownicy, to właśnie forum posiada coś, co wyróżnia je od innych; ten klimat swobodnej, nieskrępowanej dyskusji na arcytrudne i niewygodne czasami tematy. Większość z nich związanych jest z bolączkami Lasów Państwowych. Co najciekawsze, do wspólnych wniosków, np. o konieczności zreformowania tej instytucji, dochodzą zarówno zdecydowani dyskutanci od skrajnej prawicy, poprzez centrum do skraju lewej strony. Pozornym różnicom, w trakcie dyskusji przyświeca jedna, wspólna myśl: dobro polskich lasów. Marzeniem jest, by podobnie działo się i na całej naszej polskiej scenie politycznej, w sejmie i w senacie.

Jedyne, czego nikt na forum nie toleruje (niepotrzebne są nawet interwencje moderatorów), to zachowania niezgodne z ogólnie przyjętymi zasadami kultury. Poglądy każdy z nas może mieć inne, lecz wysoki poziom dyskusji to dobro najwyższe, starannie pielęgnowane w każdej minucie życia forum. Tak samo jak prawo do swobodnej wypowiedzi, a swobodna nie znaczy chamska. Pozostaje tylko jedno pytanie: czy Ci, którzy dzierżą obecnie stery leśnych władz nas czytają? Po lekturze ostatniego czatu z dyrektorem generalnym LP, domyślamy, a nawet wiemy, że tak . Ale czy trafiają do nich chociaż niektóre z setek ciekawych, pojawiających się tu tematów? Tego niestety nie wiemy. Szkoda, bo mamy tu całkiem sporą kolekcję ciekawych pomysłów, takie “think tank”. Wciąż chyba wygrywa staromodna opinia, że władzy nie wolno się zniżać do dialogu z “dołem - internautami, że to niepoważne, że można się tylko na atak wystawić. Mądry dialog internetowy jest w cenie; fakt, nikt przedtem tego nie robił, ale jak miał to robić skoro papierowe, leśne czasopisma, nie dawały takiej możliwości, ograniczając dyskusję do prezentowania poglądów tylko jednej stronie? Prasa leśna traci czytelników na rzecz nowych mediów, dających wszystkim takie same możliwości do wymiany informacji. Smuci fakt, że wciąż tak uparcie są one lekceważone. Sam Graham Bell, utwierdził nas w przekonaniu, że łączność dupleksowa pozwala na lepszy przepływ informacji niż simpleks. Dialog jest zawsze lepszy niż budowanie kolejnych podziałów, oby tylko znów nie okazało się, że wołanie o porozumienie, to wołanie na puszczy (w lesie?), gdzie echo odpowiada już tylko z przyzwyczajenia.

Jarosław Przygodzki
red. nacz. www.Lasypolskie.pl
Leśne forum dyskusyjne


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz