DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Z blogu drzewiarza

PAP

Autor: JR
Źródło: PAP
Data: 2006-10-14


"Przerzeżże przerzynarką na przestrzał miłorząb tuż obok tui...

"Nicnierobienie, niechby i wyważone, z rzadka jest chwalebne. Zżymając się, rzekłem więc na przekór sobie: "Przerzeżże przerzynarką na przestrzał miłorząb tuż obok tui. Znienacka i bez ceregieli ściosaj to plugastwo, co zza hibiskusa wytrzeszcza cętkowane niby-oczy. Oj, będzież to kośba, że hej! Zarazem sczyścisz chaszcze na wprost transzei i baldachogrono hortensji naprzeciw grząskiej strużki. Umaisz potem odrzwia, rozsiądziesz się popod nimi i dla relaksu stworzysz limeryk, ot, choćby taki:

Sufrażystka z Końskowoli
boogie-woogie wspak rzępoli
myląc c-moll i As-dur, gdyż
hyca przy tym wszerz, w dal i wzwyż
wojażując wśród bemoli".

"Interesuję się fantastyką, ale że tu będzie horror, to nie przypuszczałem" - powiedział Janusz Śmieja z Knurowa. Dużych nadziei na zwycięstwo nie robił sobie też Dmytro Levytskyi- Pyrozhenko - ukraiński student ochrony środowiska we Wrocławiu. Przyjechał na Dyktando, żeby sprawdzić swoją znajomość polskiego "rzucając się od razu na głęboką wodę".
Choć ma polskie korzenie - jego prababcia była Polką - to w domu prawie nie mówiło się po polsku. "Chodziłem na kursy, ale czym są kursy w porównaniu z codziennym mówieniem? Dyktando było strasznie trudne, może je wygrać tylko Polak" - ocenił.
"Było dużo nieznanych powszechnie słów, bardzo trudny tekst" - uznała jego dziewczyna, Katarzyna Boroń.
Najwięcej kontrowersji wzbudziło wśród uczestników słowo "przerzeżże". Jak wyjaśnił autor - to rozkazująca forma słowa przerzezać - przecinać. "Bardzo łatwe słowo" - ocenił prof. Markowski.

35 tys. zł dla Mistrzyni Polskiej Ortografii
Małgorzata Denys z Częstochowy została Mistrzem Polskiej Ortografii i wygrała 35 tys. zł podczas Festiwalu Języka Polskiego, który odbywał się w sobotę w katowickim Spodku.
Spośród uczestników Ogólnopolskiego Dyktanda najlepiej napisała tekst autorstwa prof. Andrzeja Markowskiego pt. "Z bloga drzewiarza".

Laureatem drugiego miejsca, premiowanego kwotą 15 tys. zł został Aleksander Meresiński z Kielc, a trzeciego - Alicja Howaniec z Kamieńca Ząbkowickiego, która wygrała 10 tys. zł.
Dyktando liczyło 94 słowa, można w nim było zrobić ok. 60 błędów.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz