DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

RDLP Zielona Góra odnowiła certyfikat FSC

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2006-10-09


RDLP w Zielonej Górze otrzymała certyfikat FSC o numerze SW-FM/COC-2020. Certyfikat jest ważny od 27 września 2006 r. do 26 września 2011r. Jednostka certyfikującą był NEPCon.

Dyrektor RDLP w Zielonej Górze mgr inż. Leszek Banach stwierdził: "W celu zaoferowania naszym partnerom handlowym drewna ze świadectwem, iż pochodzi ono z gospodarstwa leśnego zarządzanego właściwie, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Zielonej Górze poddała się badaniu w kierunku wznowienia certyfikatu dobrej gospodarki leśnej według standardów FSC jaki otrzymaliśmy w czerwcu 2001 roku na okres 5 lat. Na certyfikacji korzystają wszyscy: las, w którym prowadzona jest zrównoważona gospodarka; klienci, nabywający certyfikowane wyroby oznaczone logo FSC, mający poczucie, że swoim zakupem nie przyczyniają się do niszczenia środowiska, łamania praw lokalnej społeczności czy też obniżania potencjału ekonomicznego gospodarki leśnej oraz właściciele zakładów przetwórstwa drzewnego."

"Audit na terenie RDLP był bardzo ciekawym doświadczeniem, gdyż zgodnie z wymogami FSC standardy używane do oceny zostały uszczegółowione o wskaźniki z projektu polskich standardów FSC (dostępnego na stronie www.fsc.pl), będącego w ostatnich fazach akredytacji. Wskaźniki te między innymi wymagają zwiększenia ilości drewna martwego w lesie, bardzo istotnego z punktu widzenia ochrony bioróżnorodności, oraz ochrony ekosystemów w ich stanie naturalnym na co najmniej 5% całkowitej powierzchni lasu. Ma to na celu założenie tak zwanych powierzchni referencyjnych, służących między innymi do ochrony puli genetycznej i obserwacji naturalnych procesów przyrodniczych. Warto podkreślić, że zgodnie z wymogami FSC nowe wskaźniki przeszły proces harmonizacji ze wskaźnikami standardów w krajach o warunkach leśnych zbliżonych do Polski." - powiedział dr Andrzej Czech prezes Zarządu NEPCon sp. z o.o.

Od połowy 2002 roku, kiedy to NEPCon rozpoczął swoją działalność w Polsce, przeprowadził ocenę gospodarki leśnej w RDLP w Poznaniu, Pile, Łodzi i Radomiu (ostatnio RDLP w Zielonej Górze) oraz we wszystkich Leśnych Zakładach Doświadczalnych - w Rogowie, Siemianicach, Krynicy i Murowanej Goślinie - administrowanych przez wydziały leśne polskich uczelni. Główna działalność NEPCon dotyczy usług certyfikacyjnych dla przemysłu drzewnego. W lipcu 2006 NEPCon sp. z o.o. uzyskał akredytację Polskiego Centrum Akredytacji na certyfikację systemów zarządzania jakością wg normy PN-EN ISO 9001:2001.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz