DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Liberia przyjęła nowe prawo leśne

FAO

Autor: dja
Źródło: FAO
Data: 2006-10-06


Liberia, afrykański kraj w którym dotychczas prowadzono rabunkową gospodarkę leśną, przyjęła nowe prawo regulujące zagadnienia związane z tym tematem. Nowe ustawodawstwo pozwoli po raz pierwszy na prowadzenie polityki leśnej zgodnej ze światowym standardami.

Drewno na targu w Monrovi<Drewno na targu w Monrovi<Fot. Vision

W latach 1989 - 2003 dochody z handlu drewnem wykorzystywane były do finansowania konfliktu zbrojnego w Liberii. Z tego względu w 2003r. Radę Bezpieczeństwa ONZ nałożyła restrykcje na jego eksport. Był to gospodarczy cios dla kraju, w którym lasy stanowią ok. 47% powierzchni, produkcja sektora leśno-drzewnego ma 20% udział w PKB oraz 50% wpływów z eksportu.

Zdjęcie restrykcji wymagało m.in. oceny sytuacji przez międzynarodowe instytucje, kiedy zjawiły się w Liberii w 2004 okazało się, że leśnictwo jako takie nie istnieje. Brakowało struktur zarządzania, pozyskanie prowadzone było z brakiem poszanowania środowiska naturalnego i lasów oraz kompletnym nieprzestrzeganiem przepisów.

Nowe prawo leśne powstało dzięki pomocy międzynarodowych organizacji takich jak FAO czy Liberia Forest Initiative. Polityka leśna Liberii dążyć ma do maksymalnego wykorzystania korzyści jakie może dać liberyjczykom użytkowanie lasów z równoczesną dbałością o ich zachowanie.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz