DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

W strefie relaksu

Barlinek

Autor: inf. pr.<FONT color=gray> opr. JR</font>
Źródło: Barlinek
Data: 2006-09-23


Architektura przestrzeni domowej jest nierozerwalnie związana z akustyką, która jest obecnie dynamicznie rozwijającą się dziedziną. I bardzo słusznie, ponieważ oazą spokoju i relaksu powinny być przede wszystkim nasze własne cztery ściany, uzupełnione o wyciszoną podłogę.

<small><FONT color=gray><b><center>Bezklejowy montaż <br>deski barlineckiej<br> jest szybki, czysty, <br>a także troszkę tańszy <br>niż tradycyjny</b></font></small></center><small><FONT color=gray><b><center>Bezklejowy montaż <br>deski barlineckiej<br> jest szybki, czysty, <br>a także troszkę tańszy <br>niż tradycyjny</b></font></small></center>

Konstrukcja budynku powinna izolować przed dźwiękami powietrznymi (głośna muzyka, rozmowy) oraz powstającymi w wyniku uderzeń np. upadających przedmiotów. Niestety w wielu budynkach jednorodzinnych niewłaściwe wykonanie izolacji akustycznej zdarza się często, a nierzadko nie ma jej wcale. Niektórym błędom można zaradzić na etapie wyboru podłogi.

Wybierając podłogę pod kątem akustyczności warto rozważyć jej rodzaj i sposób montażu. Odgłosy chodzenia po posadzce panelowej odbierane są jako nieprzyjemny stukot i mogą być dokuczliwe także w pomieszczeniu położonym piętro niżej. Zdarza się to szczególnie w przypadku podłóg zbudowanych z tworzyw sztucznych. Wysoka twardość powierzchni i zwartość ich budowy sprawiają, że są szczególnie akustyczne. Upadający na nie długopis może wywołać hałas o natężeniu nawet 100 decybeli, który będzie słyszalny w każdym zakątku domu.

Podłogi drewniane, z uwagi na swoją porowatość, wykazują większe właściwości dźwiękochłonności. I chociaż nadal parametr ten nie jest wysoki, ich pełen sukces w izolacji zapewniają specjalne materiały podpodłogowe lub montaż poprzez przyklejanie do podłoża.

Deska barlinecka jest szczególnym pod tym względem produktem na runku. Podłoga ta łączy korzystne właściwości izolacyjne naturalnego drewna, z którego jest zbudowana, z prostotą i wygodą skutecznego pod względem izolacyjności montażu. Technologia produkcji deski barlineckiej umożliwia jej ułożenie zarówno w systemie pływającym, z wykorzystaniem materiałów podpodłogowych, oraz klasycznie - przez przyklejanie do podłoża. Dodatkowo, konstrukcja deski barlineckiej, dzięki swojej sprężystości, pochłania energię uderzenia spadającego przedmiotu zamieniając ją w ciepło. Daje to obniżenie poziomu hałasu o około 15 decybeli, a to naprawdę dużo!

Bezklejowy montaż (pływająco) deski barlineckiej jest szybki, czysty, a także troszkę tańszy (nie kupujemy chemii) niż tradycyjny. Możemy go wykonać w ciągu kilkunastu godzin, a pomieszczenie użytkować jeszcze tego samego dnia. Warto wiedzieć, że nie związanie posadzki z powierzchnią umożliwia jej swobodę pracy (kurczenia się i pęcznienia włókien), podczas zmieniających się warunków temperatury i wilgotności powietrza w pomieszczeniu, w ciągu całego roku. Ma to istotne znaczenie dla wyglądu naszej podłogi, w której nie powstaną szpecące szczeliny.
Montaż na pływająco wymaga odpowiedniej warstwy izolacyjnej między wylewką a podłogą, która wyciszy pomieszczenie szczególnie pod kątem dźwięków powietrznych (także tych emitowanych na niższych kondygnacjach) oraz uderzeniowych, za co wdzięczni będą nasi sąsiedzi. Specjalistyczne materiały podpodłogowe ma w swojej ofercie Barlinek.
Są to:

 • ekopłyta - naturalna płyta podpodłogowa z pyłu topolowego
        (redukuje dźwięki powietrzne o ok. 26 dB);
 • mata korkowa (ok. 20 dB);
 • tektura falista (ok. 16 dB).
  Wymienione materiały dodatkowo ocieplają pomieszczenie oraz niwelują małe nierówności powierzchni.

  Alternatywne rozwiązanie montażu deski barlineckiej zakłada przyklejenie jej bezpośrednio do wylewki betonowej (tzw. jastrychu), która dociąża warstwę standardowej izolacji akustycznej i termicznej stropu. (Jest ona zazwyczaj wykonana z: elastycznego styropianu, twardej wełny mineralnej lub miękkiej płyty pilśniowej). Masa takiej zespolonej konstrukcji znacznie poprawia izolacyjność akustyczną pomieszczenia (szczególnie pod względem przenikalności dźwięku przez strop), a poziom hałasu spada o kolejne decybele.
  Choć deska barlinecka zostaje przyklejona do podłoża to nie grozi jej powstawanie szczelin. Zatrzaskowe złącze barclick - autorskie rozwiązanie Barlinka - stabilnie spaja poszczególne deski bez użycia kleju, a jednocześnie umożliwia elastyczną reakcję drewna na zmieniające się warunki mikroklimatyczne pomieszczenia. Samo związanie podłogi z podłożem wymaga użycia specjalnych klejów (syntetycznych), które nie ograniczą działania złącz. Ten rodzaj montażu jest szczególnie polecany w przypadku ogrzewania podpodłogowego. Brak warstwy tłumiącej na jastrychu daje mniejszy opór cieplny i w efekcie większą efektywność systemu.

  Wybierając i montując podłogę warto wybrać rozwiązanie, które zapewni komfort użytkownikom domu oraz ich sąsiadom. Konstrukcja deski barlineckiej oraz wynikająca z niej unikatowa na rynku dwusystemowość montażu umożliwiają znaczne wyciszenie pomieszczeń. Dzięki temu możemy cieszyć się ulubioną muzyką, nie słysząc zabaw rozbrykanych dzieci sąsiadów i odwrotnie.

 • W strefie relaksu (Zdjęcia: 2)

  <small><FONT color=gray><b><center>Bezklejowy montaż <br>deski barlineckiej<br> jest szybki, czysty, <br>a także troszkę tańszy <br>niż tradycyjny</b></font></small></center><small><FONT color=gray><b><center>Wybierając i montując <br>podłogę warto wybrać<br> rozwiązanie, które <br>zapewni komfort<br> użytkownikom domu <br>oraz ich sąsiadom</center></font></b></small>

   
  Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

  Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

  Powrót

  REKLAMA

  REKLAMA

  REKLAMA


   
   
  facebook
  newsletter

  Zapisz się na bezpłatny

  Wiadomości z portalu na e-mail

  Zapisz