DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Niska podaż drewna hamuje rozwój papiernictwa

Autor:
Źródło:
Data: 2006-09-28


"(...)  Producenci papieru narzekają na niską podaż drewna. Lasy Państwowe tylko w 70 proc. mogą zapewnić dostawy. To powoduje, że inwerstorzy zagraniczni omijają nasz kraj.

Przemysł papierniczy przerabia około 18 proc. drewna (grubizny) pozyskiwanego w Polsce. Brak lepszych perspektyw w tym zakresie wiąże się z polityką ekologiczną państwa odstraszającą inwestorów chcących budować nowe instalacje do produkcji mas włóknistych.

Niewielki wzrost
Przemysł celulozowo-papierniczy w Polsce zużywa dzisiaj blisko 5 mln m sześc. surowca drzewnego. Jest to głównie tzw. papierówka, a tylko nieznaczny procent (w przeciwieństwie do innych rozwiniętych krajów Europy) stanowią odpady tartaczne. Papierówka, to rodzaj drewna z reguły nienadający się np. do budownictwa, niższej jakości technologicznej, ale za to posiadajacy dużo włókien, wykorzystywanych w produkcji różnej jakości drewna. Papier wyprodukowany z drewnianej masy włóknistej jest lepszej jakości niż wyprodukowany z makulatury. Jednak włączenie w proces produkcji makulatury to oszczędności ekonomiczne i ekologiczne.

Do produkcji mas włóknistych pierwotnych używane jest zarówno drewno iglaste (około 70 proc.), jak i drewno liściaste (około 30 proc.). Zużycie drewna przez przemysł papierniczy w Polsce w ostatnich latach zwiększa się nieznacznie.
Na drodze do nowych inwestycji i rozwoju stoi ciągły deficyt surowca drzewnego i wrażenie jego reglamentacji

Ciągły deficyt
Z uwagi na istniejącą wydajność instalacji produkcyjnych, zapotrzebowanie na papierówkę jest praktycznie wielkością stałą i podlega tylko niewielkim wahaniom.
(...)
Ekologia i pozyskanie surowca
Lasy Państwowe zapewniają obecnie tylko około 70 proc. potrzeb przemysłu papierniczego na papierówkę. Resztę przemysł stara się kupić w lasach prywatnych lub za granicą. "
(...)
Andrzej Okrasiński

więcej: GAZETA PRAWNA NR 189 (1807) 2006-09-28 Biznes


JR


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz