DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Szrotówek niszczy maturalne drzewa

Dziennik Bałtycki

Autor: Kazimierz Netka / skrót JR
Źródło: Dziennik Bałtycki
Data: 2006-09-26


Owad z południa Europy - szro­tówek kasztanowcowiaczek - niszczy nam kasztanowce. Mo­tyl ów nie ma naturalnego przeciwnika w Polsce, a ponad­to nie wynaleziono jeszcze sku­tecznego sposobu jego zwal­czania. Zaczyna już atakować inne drzewa i zbliża się do nas jego kuzyn...

(...) Problem ten niepokoi już nie tylko przyrodników. Na alarm bije też Europejska Fundacja Ochrony Zabytków (EFOZ). O przyczynach roz­przestrzeniania się szrotówków mówiono m. in. podczas jednego z wykładów w ra­mach szkolenia organizowa­nego przez EFOZ pt. "Rewita­lizacja zieleni zabytkowej". Wyginąć mogą bowiem nawet dwustuletnie kasztanowce - ozdoby zabytkowych parków.
W Pomorskiem kasztanowcowiaczki próbowano zwal­czać, dając drzewom specjalne zastrzyki. Niestety w otworach po tym szczepieniu, rozwijały się różne choroby. Aby wyła­pywać motyle, wiosną tego ro­ku zaczęto owijać pnie drzew folią z klejem nasyconym feromonami - chodziło o to, by zwabiać samce wędrujące z ziemi w korony drzew na spotkania z samicami. Zabiegi te niewiele dają. (...)
Skąd się wziął ten stwór, bardzo słabo latający i nieco podobny do mola odzieżowe­go? Wyjaśnił to Maciej Brornirski, kierownik Laborato­rium Wojewódzkiego Inspek­toratu Ochrony Roślin i Na­siennictwa w Gdańsku. Otóż, okazuje się, że szrotówek zo­stał do Polski przywieziony na tirach. Nie dałby rady dolecieć o własnych siłach. Za nim przesuwa się podobny stwór: szrotówek grochodrzewiaczek. Też wykorzystuje środki lokomocji używane przez lu­dzi, czyli samochody.
- Kasztanowcowiaczek w Pol­sce zaczyna zjadać inne drze­wa. Przenosi się na lipy klony i platany - mówi Arkadiusz Kołodziejski z Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. - Tak dzieje się m.in. w Krasiczynie i w warszawskich Łazienkach.

Kazimierz Netka
Dziennik Bałtycki


JR

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz