DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Sklejka-Eko inwestuje w nowoczesność

Sklejka-Eko SA

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Sklejka-Eko SA
Data: 2006-09-21


Sklejka-Eko producent sklejki z Ostrowa Wielkopolskiego zainwestował blisko 2 miliony złotych w linię do obrzynania i rozkroju sklejki. W pełni zautomatyzowana linia firmy Schelling to jedno z najnowocześniejszych urządzeń tego typu.

Linia rozkroju sklejki firmy SchellingLinia rozkroju sklejki firmy SchellingFot. Sklejka-Eko

Linia zamontowana w Ostrowie posiada w pełni automatyczny załadunek cięcie i wyładunek sklejki. Sterowana za pomocą komputera może sformatować bądź rozkroić od 4 do 7 m3 sklejki na godzinę. Obsługuje ją dwu pracowników. - Nie ma bardziej precyzyjnej maszyny służącej do przerobu sklejki – mówi Marian Moch, wiceprezes Sklejka-Eko. Prostoliniowość cięcia to 0,1 mm na 3 m długości.

Sterujący linią komputer może zapamiętać 10.000 różnych zadań. Całe sterowanie sprowadza się w praktyce do wybrania jednego z nich. Maszyna posiada płynne dopasowanie długości cięcia do szerokości płyty, płynne automatyczne dopasowanie wysokości cięcia do wysokości materiału przy dowolnym ustawieniu wystawienia piły ponad materiał. Ustawienie prędkości posuwu realizowane jest z pulpitu.

Maszyna spełnia normy Unii Europejskiej, co zdecydowanie poprawiło warunki BHP w jakich pracują pracownicy. Pozwoliło też na rezygnację z najstarszej w zakładzie pilarki jednostronnej.

Zainstalowanie nowej linii spowodowało zmniejszenie pracochłonności obrzynania o połowę. Sprawiło też, że arkusze sklejki i formatek można wykonywać idealnie według wymagań klientów.

Sposób działania nowej linii
Przed rozpoczęciem pracy urządzenia operator wybiera plan rozkroju i wprowadza go do pamięci komputera sterującego. Możliwe jest sporządzenie listy produkcji składającej się z wielu planów rozkroju.

Załadunek płyt odbywa się za pomocą transportera załadowczego, podnośnika hydraulicznego, urządzenia podciśnieniowego oraz uchylnego, ruchomego stołu, pozwalającego na wyrównanie pakietu sklejki wzdłuż i w poprzek. Pojedynczy pakiet ułożony na stole może mieć ponad metr wysokości.

Po wyrównaniu pakiet podjeżdża na ruchomym stole w obszar pracy pilarki, gdzie zostaje przejęty przez zaciski umieszczone na podajniku i ustawiony na linii cięcia pilarki.

Po wykonaniu cięć wzdłużnych i usunięciu odpadów, pakiet zostaje przetransportowany do obrotnicy za pomocą wózka z wygarnianiem, na której następuje obrót pakietu o 90°.

Obrócony pakiet trafia, za pomocą wygarniaka, ponownie na stół, gdzie po kolejnym wyrównaniu i uchwycie przez zaciski podajnika pilarki wykonywane są cięcia poprzeczne.

Przycięty pakiet transportowany jest poprzez obrotnicę na transporter odbiorczy i ułożony na podnośniku przy pomocy wygarniaka. Po osiągnięciu zaprogramowanej wysokości, podnośnik opuszcza się do poziomu posadzki aby umożliwić odbiór stosu wózkiem niskiego podnoszenia.

W przypadku dokonywania rozkrojów pakietu sklejki na formatki, gotowe elementy mogą trafiać na boczny transporter rolkowy służący do rozładunku ręcznego.

Sklejka-Eko inwestuje w nowoczesność (Zdjęcia: 3)

Linia rozkroju sklejki firmy Schellingfot. Sklejka-EkoTransport odbiorczy

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz